Nyt kyllä voisi tehdä pesäeron Ruotsiin nato-asiassa.
Tyhmää touhua Ruotsissa, nuo nukkejutut ja kor aanin polttamiset. Turkki ei ikinä tule hyväksymään Ruotsia natoon. Toisen uskontoa ei saisi muutenkaan pilkata. Ruotsilla ei ole yhteistä rajaa venäjän kanssa eikä kokemusta sodasta, ei heille ole mitään väliä koko nato asialla. Suomella on. Nyt voisi unohtaa tuon mennään yhtä jalkaa -asenteen.
Kommentit (15)
Mites nyt niin? Piti roikkua Ruotsin kanssa käsikkäin ikuisesti, kun luvattu on.
Suomi on aina ennenkin kulkenut Ruotsin perässä eikä tämä perinne saa loppua.
Vierailija kirjoitti:
Mites nyt niin? Piti roikkua Ruotsin kanssa käsikkäin ikuisesti, kun luvattu on.
Niin piti, mutta svedut on tyhmyytensä osoittaneet.
Minun puolestani kaikki koraanit voisi polttaa läjässä, mutta olen myös sitä mieltä, että Suomen tulisi liittyä Natoon mitä pikimmin. Meillä on eri tilanne tuon ry zzän kanssa jo maantieteellisestikin, että tässä ei nyt parane odotella. Kyllä Ruotsi ymmärtää ja liittyy sitten kun kalkkuna saadaan kuriin.
Jos Turkki sattuisi päättämään että Suomi joo
mutta Ruotsi ei, niin ei siinä jäädä kyllä miettimään ollenkaan. Ja se kuuluu Ruotsinkin ilmaista että totta kai menette.
Miksi Suomi ei voi lopetta Ruotsin mielistelyä edes kahdensadan vuoden jälkeen.
Parempi vaan ettei kumpikaan pääse Natoon niin ei ärsytetä itänaapuria.
Tämä. Nato-jäsenyys on Suomelle tärkeämpi, koska Suomi on venäjän rajanaapuri.
Jos Suomessa tulisi rähinät, tänne saadaan avustuksia maanteitse vain Ruotsin (ja Norjan) kautta.
Minusta tuntuu, että Nato haluaa Turkin ulos ja Finno-Svennon sisään.
Suomi toimii väärin, jos Turkin vaatimuksiin suostutaan. Toisaalta näissä ruotsalaisten aktivistien ilkkumisissakaan en näe järkeä.
Jos Suomi otetaan yksin ennen Ruotsia Natoon niin eihän Ruotsilla mitään hätää ole Naton ympäröimänä. Liittyvät sitten kun Turkille vihdoin käy.
Turha miettiä tuollaista. Kumpikaan maa ei tule koskaan pääsemään Natoon.
NATOn uskottavuus alkaa kyllä horjua. Miten tuollainen sotilasliitto voi toimi kun muutama valtio perseilee asioiden kanssa, Suomen sotilaallisessa kriisitilanteessa siellä pähkäilisi Turkki ja Unkarikin loputtomasti hyväksyykö sotilaaallista apua Suomelle. Nyt jotakin muuta kombinaatiota USA:n, Englannin, Ruotsin ja Norjan kanssa kehitteille sotilaallisen yhteistyön merkeissä.
Järjetöntä tuo Suomi ja Ruotsi käsi (ja hätä) kädessä Natoon -ajattelu, koska eihän Ruotsi edes ole Venäjän rajanaapuri.
Suomi on, ja sitä yhteistä rajaviivaa on jotakuinkin 1300 km liikaa.
Kyllä.