Menkat
Voitteko kertoa mulle jotain menkoista koska en uskalla kysyä äidiltä tai isältä ja mun äidillä alko 8-vuotiaana ja mä en hirveesti tiiä menkoista
"11-vuotias tyttö"
Kommentit (5)
Teillä on tänä vuonna koulussa biologian tunnilla aiheesta keskustelua. Voit myös koulussa mennä keskustelemaan asiasta kouluterveydenhoitajan kanssa.
Taidat olla mies. Miksi et vaan sano, että haluat tietää naisten menkoista ja olet mies. Netissä on monia kuukautisaiheisia ketjuja, niin ihmetellä täytyy mitä enää on kysyttävää.
Alkoivatko ne juuri?
Sä tarvitset nyt terveyssiteitä, jos tiedät missä niitä teillä säilytetään nii vaihda puhtaat housut ja pue side niihin.
Jos maha on kipeä voit ottaa buranaa tai Panadolia.
Ja kerro äidille, lähetä vaikka tekstiviestillä mitä on tapahtunut. Sun äiti ymmärtää että sun on vaikea puhua asiasta, se on nyt uusi juttu ja jännittää tietysti, mutta se on luonnollinen asia, jokaiselle terveelle tytölle alkaa kuukautiset joskus, eikä se tee sinusta vielä aikuista.
Miestrolli = lyhyt viesti ettei jää kiinni. En ole ketään tyttöä tai naista nähnyt joka ei ongelmasta olisi jo heti kirjoitanut puoli romaania jatko-osineen.
0/5