HK:n Metrilenkki (broilermakkara) on tehty sian suoleen, mutta siitä ei ole mainintaa paketissa.
Meillä ei syödä sikaa. Ei sen lihaa, nahkaa, suolta, verta tai mitään muutakaan osaa. Oli siis varsin epämielyttävä yllätys HK:n nettisivuilla, että valmistavat broilermakkaran siansuoleen. HK ei muka ole huomannut merkata sitä pakettiin. Meneehän makkara paremmin kaupaksi, kun ei mainitse sen olevan entisessä ulosteputkessa.
Yllätyin myös siitä, että yli puolessa karkeista on sikaperäistä liivatetta. Tiesin, että osa liivatteista valmistetaan sian nahasta. En vaan ollut tajunnut, että melkein kaikissa karkeissa on liivatetta.
Kommentit (12)
Jätä nyt se sika rauhaan jo.
Ps nakkaa ukko pihalle ja nauti itseksesi hk-bluuta
Tulisi aika ohut broilerimakkarasta jos sen tekee broilerinsuoleen.
Vierailija kirjoitti:
Tulisi aika ohut broilerimakkarasta jos sen tekee broilerinsuoleen.
mikä pakko käyttää mitää suolta, onhan hk:n sininenki muovikuoressa
täältä löytyy luetteloa liivatteettomista karkeista: http://www.vegaanituotteet.net/herkut/karkit/
Vierailija kirjoitti:
täältä löytyy luetteloa liivatteettomista karkeista: http://www.vegaanituotteet.net/herkut/karkit/
eli löytyyhän näitä vaikka millä mitalla. nyrkkisääntönä on että viinikumit ym kiiltävät hedelmämakeiset on yleensä (ei aina) liivatteisia, jos on epävarma ja tarkka asiasta niin jättää ne ostamatta.
Ei sitten vanhempaa ketjua löytynyt nostettavaksi?
Tietäisitpä vain mikä limakerros on vesiputkissasi, varsinkin vanhemmissa sellaisissa. Et joisi enään!
Muovisuoli on epäekologista syötäväksi kelpamatonta skeidaa, sitäpaitsi ei sitä makkaraa koskaan mihinkään peräsuoleen ole tehty.
Mikä idea muuten jossain broilerimakkaroissa on muutenkin.
Lampaan suoleen voi tehdä myös hyvin, tulee nakkipaksuisia.
Meillä ei syödä makkaraa muutenkaan, koska se on perseestä.