Onko kaverisynttäreille pääsyn kieltäminen liian ankara rangaistus 7-vuotiaalle? leikkeli 1,5v siskon kirjasta sivuja kun sisko oli repinyt pojan keräilyvihkoa
Olen toilkuttanut sata kertaa, ettei noin pieni vielä ymmärrä. Sisko oli saanut käsiinsä pojan vihon, johon on keräillyt mm. dinosaurusten, robottien ja avaruusaiheisia tarroja ja kuvia. Oli repinyt sivuja ja kuolannut pari sivua piloille. Tästä hyvästä poika oli leikellyt siskon kirjaa.
Onko liian "paha" rangaistus, jos ei nyt v-loppuna pääse kaverinsa synttäreille?
Kommentit (69)
En tiedä kovasta, muttei ole kovin viisasta rangaista tuolla tavalla.
On. Miksi pilaisit isomman kaverijutut. Ei ole helppoa päästä takaisin kaveriksi, jos hänelle suututaan. Haluatko että hän on aina yksin.
Rankaise ensin itseäs, pienemmän lapsen vahtiminen on sinun vastuullasi.
No olisi kyllä kohtuuton rangaistus! Ymmärrän täysin, että 7-vuotiasta harmittaa kun oma tärkeä juttu pilattu ja sitten vielä kaiken huipuksi ei pääsisi edes synttäreille. 7-vuotiaskin on vielä pieni ja varmasti voi suutuksissaan unohtaa, että sisko on vielä pienempi. Keskustelu tapahtuneesta riittää ja voitte unohtaa koko jutun sen jälkeen.
On liian paha rangaistus. Myös 7v on vielä pieni.
No on todella julma rangaistus pikkulapselle. Pojalta on vahingoitettu jotakin hänelle henkilökohtaista ja kallisarvoista itsetehtyä, siskolta ainakin tekstisi perusteella jotain perus kaupasta ostettua kirjaa. Mielestäni teidän vanhempien pitäisi pojalle pahoitella sitä, että hänen kirjaansa rikottiin, ei todellakaan rangaista nyt enää mistään.
Eihän tuo "rangaistus" liity mitenkään siihen mitä on tehnyt. Lapsille (ja koirille) rangaistuksen pitäisi tulla pikimmiten, ja liittyä jotenkin asiaan.
Muutenkin olisi ylimitoitettua, kun poika selvästi ollut tosi harmissaan, kun hänelle tärkeä juttu on tärvelty.
Eiköhän keskustelu olisi tässä tapauksessa parempi, ei mitään rangaistuksia.
Rankaise nyt vaan ja ihmettele sitten, jos pojalle tulee katkeruutta ja vihaa siskoa kohtaan. Jos ei jo nyt ole.
Eihän nuo asiat ole millään tavalla yhteydessä toisiinsa. Lapsi varmasti lähinnä hämmentyy tilanteesta. Jokin muu rangaistus kuten vaikka ylimääräinen kotityö tms. ja ennen sen määräämistä perustellaan miksi näin määrättiin.
Minkä rangaistuksen annoit itsellesi tai puolisollesi, kun annoit pikkusiskon repiä pojan vihkoa?
Miksi ihmeessä rankaisisit lastasi näin?
Minulle tuli hirveän paha mieli pojan puolesta. Voin kuvitella miltä tuon ikäisenä olisi tuntunut jos minulle rakas kiiltokuvakirjani olisi revitty ja kuolattu. Eiköhän tuossa ollut pojalle riittämiin rangaistusta kun hänelle oma tärkeä juttu tuhottiin.
Toihan olisi kamala rangaistus. 😂😂😂 Ei yhtään liity itse tilanteeseen mitenkään.
Vähän järkeä tuohon kasvatukseen.
Etkö huomaa ollenkaan ongelmaa tuollaisessa toiminnassa? Lapsi tekee väärin > vanhempana rankaiset häntä. Pikkusisko teki veljelle väärin > vanhenpi veli rankaisi häntä. Hänhän toimii täysin, kuten näytät mallia.
Vierailija kirjoitti:
Minkä rangaistuksen annoit itsellesi tai puolisollesi, kun annoit pikkusiskon repiä pojan vihkoa?
Tämä!!!
Minkä rangaistuksen pikkusisko sai? Ei ruokaa kolmeen päivään? Vai rangaistaanko vain sitä isompaa?
Vanhempi lapsesi ei ymmärrä, vaan kokee lisää vääryyttä.
1,5 vuotiaalle et antanut rangaistusta vaan öliset vanhemmalle lapselle kuinka niin pieni ei ymmärrä. 1,5 vuotias saa siis tehdä mitä vaan mutta isompi ei vaan isommalle täytyy tehdä mahdollisimman kurja olo että oppii olemaan?
Kasvata parhaillaan sosiopaattia mutta onhan se ymmärrettävää koska olet itsekin sellainen.
Vanhempien tehtävä on pitää isomman lapsen huoneen ovi kiinni ja pikkulapsi poissa sisaruksen tavaroista. Kosto ei tosiaan ole ratkaisu pienelle, vaikka isolla lapsella tunteita. Älä rankaise lasta, ymmärrä hänen harmi, ostakaa uusia yhdessä.
Rangaistuksen pitää liittyä itse asiaan, ei mihinkään muuhun. Ja lopeta heti tuo *se on vielä pieni*-lässytys! Pilaat sisarussuhteen, kun poisselität pienemmän huonon käytöksen.
Rauhoitu hyvä ihminen, 7-vuotiaskin on lapsi ja hän suutuspäissään teki näin. Päästä hänet kaverisynttäreille, ei mitään syytä miksi et päästäisi.