Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

*G: Minkä ikäisenä teillä parturoitiin koko tukka?

14.11.2006 |

Hei! Minulla poika ikää 1v 4kk, etutukkaa pariin kertaan vasta saksittu. Ajattelin antaa taka-tukan kasvaa korkkiruuvi kiharoille. :)

Kommentit (12)

Vierailija
1/12 |
15.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meidän pojan (1,5v) tukka on ohennettu ja leikattu kerran kuussa 10kk ikäisestä. On niin paksu ja kasvaa niin nopeasti, että pää hikoo.

Tukka ois nyt ilman leikkausta jo olkapäille ylettyvä leijonanharaja. On niin paksu kauttaaltaan, et ois kyllä ruman näkönen, jos ei ois leikattu.



Musta on ihan 80-luvun juttuja jos jättää " niskatukan" . Eriasia jos on niin ohut tukka et voi jättää muutaman kiehkuran niin et se ei näytä siltä et niistä kohin ois vaan jätetty leikkaamatta.

Vierailija
2/12 |
15.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siihen asti äiti oli saksinut etutukkaa kotona, ja välillä tasoitellut takahiuksiakin. Ammattilaisen käsissä hiuksista tuli, yllätys yllätys, paljon kauniimmat kuin äidin keittiösaksikäsittelyn jälkeen.



Poika on nyt 10 kk ja etuhiuksia oon muutamaan kertaan vähän lyhennellyt kun menivät silmille, takatukkaa ei ole vielä tarvinnut leikata kun ei ole kovin pitkä. Tytöllä hiukset menee kiharaan, vauvasta ei vielä osaa sanoa, mutta kun kerran isällä ja äidillä on kunnon luonnonkiharat niin luulen että pojallekin tulee.

Pitkästä niskatukasta en henk.koht. pidä ollenkaan, mieheni suorastaan inhoaa 80-luvun niskatukkaa, eli ei sellaista meidän pojalle, kiitos ;)







Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/12 |
15.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

..Vuoden ikäiseltä pojaltamme leikkasin kaikki haivenet pois, koneella :) Seuraava kerta oli vasta 2-vuotiaana jolloin hiuksia oli jo enemmän/tuuheammin. Nyt annan kasvaa kun menee niin kauniisti laineille :)

Vierailija
4/12 |
15.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tytöllä ikää 2v9kk ja tukka saa kasvaa niin kauan kuin siitä ei ole mitään haittaa lapsen leikeissä eikä kietoudu öisin kaulan ympäri. Meidän kampaajakäynnit menee siis vielä pitkälle.

Vierailija
5/12 |
16.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja siitä lähtien parturissa on käyty säännöllisesti. Nykyisin pojalla (ikää jo kohta 4 v) on ihan lyhyt siilitukka, jonka mies ajelee kotona.

Vierailija
6/12 |
16.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

lueskellut TM:ää sun muita autolehtiä. Viime kesänä leikkasin itse koneella 3 mm siilin, ja sen jälkeen olen itse siistinyt niskaa ja sivuja. Itse tykkään, että pojalla on siisti ja LYHYT tukka, mutta jokainen tyylillään =)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/12 |
16.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


Ja eipä ole vielä ollut tarvetta saksille,ei edes pienelle tasotukselle ;-)

Esikoispoikain oli reilustu yli2 ennenkun edes otsa tukkaa tasotettiin.

Vierailija
8/12 |
17.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siitä lähtien hän on käynyt parturissa 2-3 kk:n välein.



Toinen poika oli parturissa ensimmäisen kerran vasta

noin vuotta vanhempana. Vieläkään hänen hiuksiaan

ei tarvitse leikata yhtä usein kuin esikoisen, vaan melkein

joka toinen kerta riittää (noin 4 kk:n välein).



Vauvojen/taaperoiden hiusten määrässä ja kasvussa

on isoja eroja!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/12 |
17.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

oli ensi kertaa äidin " parturissa" vähän yli vuoden ikäisenä. Kesäksi oli kiva saada siisti ja lyhyt tukka.



Nyt leikkaan parin sentin mittaiseksi noin kerran puolessatoista kuussa.



Nalle ja poika 1v 9kk



Vierailija
10/12 |
17.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Molemmilla pojillani on huikean paksut hiukset isän perintönä,sekä mahdoton hiusten kasvu!Esikoinen oli 9 viikkoinen ensimmäisellä parturireissulla,kuopus pisti paremmaksi ja oli vain 7 viikkoinen!Molemmilla oli mahdottoman pitkä ja tuuhea tukka syntyessään.Nyttemmin ajan koneella jannujen hiukset kerran kuussa (esikoinen 2v9kk ja kuopus 1v4kk).Meillä on tallennettu ensimmäiset hiuskiekurat molemmilta,sekä parturin kuitti; esikoisen eka parturointi maksoi 2 euroa ja kuopuksen 3 euroa =D.Ja koko tukka leikattiin molemmilta!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/12 |
17.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja pitkä niskatukka poikalapsella on IHAN HIRVITTÄVÄN RUMA. White trash-meininkiä.

Vierailija
12/12 |
17.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sittemmin nyt 1 v 4 kk pojan tukka on leikattu kahteen kertaan sen jälkeen. Paksu, piikkisuora ja nopeasti kasvava tukka on kuten vanhemmillaankin. Olisi minusta epäsiistin näköinen jos annettaisiin kasvaa. Eri asia jos olisi tyttö kyseessä.