IMETYS JA MASENNUSLÄÄKKEET...
Sairastuin synn.jälkeiseen masennukseen ja sain lääkkeeksi seronil 20mg päivässä.
Onko muita äitejä jotka ovat syöneet masennuslääkkeitä ja imettäneet yhtäaikaa?
Onko vauvalle tullut oireita?
Lääkäri käski lopettaa imetyksen mutta kun soitin HUS:in teratologiseen tietopalveluun,niin sieltä sanottiin että voin imettää huoletta.
Auttakaa asiasta tietävät..mitä teen?
Kiitos vastanneille
Kommentit (3)
Minä syön Optipar 20 mg 1 tbl/päivä, vaikuttava aine paroxetin, liekö sama kuin sinulla? Täysimetin 5,5 kk eikä vauvalle tullut mitään oireita. Lääkäri ja teratologinen tietopalvelu vahvistivat, että voi imettää. Voimia sinulle masennuksesta toipumiseen!
vauva nyt 1kk ja aloitin juuri sitalopramin 1tabl. (10g) pvässä, osittain imetän myös eikä vauvalla vielä ollut mitään oireita.
rottahilarius
Eli mulla 3 kk ikäinen vauva ja täysimetän edelleen. Syön Citalopram 20 mg 1 tbl/pv. Vauvalla ei ole ilmennyt mitään oireita ja eihän lääkärit lääkkeitä määrää, jos niitä ei voi käyttää.