Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kestävyysjuoksu - apua

Epätoivoinen
27.11.2022 |

Okei, eli oon 14-15 sarjassa kisaava tyttö, joka harrastaa yleisurheilua pääpainona kestävyysjuoksu ja kilpakävely. Enään en saa kestävyysjuoksussa esim. 800m ennätyksiä - päinvastoin. Viime kisassa jäin reippaat 10 sekuntia mun ennätyksestä, jonka juoksin (siis ennätyksen) noin vuosi sitten.

En pitänyt tuolloin treenipäiväkirjaa, joten en voi verrata liikunko nyt enemmän vai vähemmän. Henkilökohtaisesti ajattelen liikkuvani nyt enemmän.

Veikkaan, että nykyään kisoissa ns "luovutan" jo puolivälissä ja vauhti hidastuu, vaikka voimia olisi vielä jäljellä.

Jos joku voisi vinkata tänne, mikä olisi syynä/ mikä auttaisi. Vinkkejä/ treeniohjelmia voi myös laittaa!!

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
27.11.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miten treenaat suunnilleen nyt? Onko rasitusvammoja tai todettua ylikuntoa jossain vaiheessa?

14-15 vuotiaana saattaa hormonaaliset/kasvumuutokset aiheuttaa vielä tulosten heikentymistä hetkellisesti, joten en olisi kovin huolissani. Et nyt ihan tarkalleen laittanut, mikä on matkasi kun kestävyysmatkoja on kuitenkin kympistä ultriin (joskus vitonenkin), tosin 800 m seurantamatka viittaisi noihin hieman lyhyempiin.

Jos veikkaat, että liikut nyt enemmän, niin kyse voi olla ylikuormituksesta. Eli enemmän panostusta treenin laatuun ja vauhtipuoleen, määrää tulee siinä sivussa. Tuo voisi viitata liialliseenkin kuormitukseen, koetapa pitää viikko-pari (nyt ei ole kisakausi, joten voit antaa enemmänkin) tosi kevyellä ja katso, saatko ihan sillä kisavaihtiseen harjoitukseen lisäenergiaa. Joskus treenimäärän lisääminen kuormittaa salakavalasti ja se liiallinen treenaaminen aiheuttaa oikeastaan tulosten heikkenemistä.

Vierailija
2/4 |
28.11.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos! Seuran treenit on kolme kertaa viikossa, ja yhdet urhea ja miekkailutreenit viikossa + lenkkeilen omatoimisesti.

Yleisurheilu kisoissa pisin, mitä oon juossu on 2km, mut pidemmät matkat esim. 10km tai puolmaratoni kiinnostais mua paljon. Ei mul oo ollu mitään rasitysvammoja. Yritän pitää treenipäiväkirjaa, jotta nään vähän omaa liikkumistani.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
28.11.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Epätoivoinen. kirjoitti:

Kiitos! Seuran treenit on kolme kertaa viikossa, ja yhdet urhea ja miekkailutreenit viikossa + lenkkeilen omatoimisesti.

Yleisurheilu kisoissa pisin, mitä oon juossu on 2km, mut pidemmät matkat esim. 10km tai puolmaratoni kiinnostais mua paljon. Ei mul oo ollu mitään rasitysvammoja. Yritän pitää treenipäiväkirjaa, jotta nään vähän omaa liikkumistani.

Elä nyt oo epätoivoinen :) lajiin kun lajiin kuuluu heikommat vaiheet, kenenkään kehitys ei ole jatkuvasti nousujohteista. Eli sulla on just nämä hankalat keskipitkän ja pitkän matkat ohjelmassa. Nuo on hankalia, kun varsinkin 2 km on vielä vähän sellainen matka, jossa pitäisi mennä täysiä, vitosella ollaan jo vauhtikestävyydessä. Puolmaralle ja kympille kestävyysalueen merkitys sitten vielä nousee ja vähän valitettava tosiasia on, että toiseen alueeseen panostaminen syö tuloksia toiselta (eli maksiminopeus tyypillisesti kärsii kestävyyttä harjoittaessa ja toisin päin).

Vierailija
4/4 |
28.11.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joo, näinhän se on. Aattelin et semmoset 5km ylöspäin voisi olla mun juttu enemmän ainaki lenkkien piitudesta päätellen.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kahdeksan kolme