Mitä mieltä BRICSistä?
Tosin tuon liittouman nimi pitäisi uudistaa kun yli kymmenen uutta valtiota on liittymässä nyt mukaan. Argentiina, Algeria, Egypti ja Indonesia ovat merkittäviä alueellisia vaikuttajia, mutta geostrategisesti elintärkeät Saudi-Arabia, Iran sekä jopa Turkki ovat liittymässä myös joukkoon mukaan. Eikä kyseessä ole pelkkä juttelukerho vaan liittoumalla on selvät pyrkimykset irroittaa dollari pois globaalin reservivaluutan asemasta, mikä tarkoittaisi melkolailla suoraan dollarin arvon romahtamista. Nythän dollaria on voitu printata mielensä mukaan tuon reservivaluutan aseman vuoksi.
Ymmärrettävestä Yhdysvaltojen rähisevä sotaretoriikka on lisääntynyt kansainvälisillä kentillä, koska heillä ei enää oikein ole muita työkaluja umpikujasta poispääsemikseksi kuin tuikata maailma tuleen ja toivoa jumalalta siunauksia.
Jos asiaa haluaa lähestyä posin kautta, niin voitaisiin miettiä uusi nimi uudelle valtaliittoumalle kun noita uusia kirjaimia ja erityisesti vokaaleita ilmestyy jääkaapin oveen.
Eikö ajankohtainen ja vakava asia herätä mitään ajatuksia?