Anopin mielestä 1,5-vuotais voi maistaa hörpyn KUOHUVIINIÄ?!?!?!
Kommentit (17)
Itse muistan, kun sain pitkän kärttämisen jälkeen maistaa mummin tupakkaa joskus kolme-neljävuotiaana. Oli kohdallani ensimmäinen ja viimeinen tupakointikerta, sen verran karmea kokemus oli.
Tuohan on tavallista. Hyvä, vanha konsti opettaa lapselle, ettei ne aikuisten juomat ole välttämättä hyviä :)
alta aikayksikön :) Ja voi olla paljon muutakin, en nimittäin usko että 1,5-vuotias suostuu maistelemaan saatikka nielaisemaan kuohuviiniä, koska monelle sen ikäiselle limpparikin on kauhistus.
Noh, anopin mielestä kolme vuotta pakkasessa ollutta jauhelihaakin voi syödä...
ap
No, ei siinä mitään. Mun mielestä yksinkertasesti ei vaan pienen lapsen tarvitse edes maistaa.
Ensimmäisenä tulee mieleen d-vitamiinitipat.
Olikohan juuri koliikinestoon, en enää muista tarkkaan. Hätkähdin kyllä vähän, mutta nuo lekurit tuntuvat olevan muutenkin aika reippaita otteissaan. Mutta jos kyseessä olisi ollut jonkun muun ammattikunnan edustaja, olisin varmaan hämmentynyt ja paheksunutkin enemmän.
Pitääkö tämmöistäkin päivänselvyyttä alkaa perustelemaan tällä palstalla. Viina on viinaa ja lapset on lapsia. Kai teidän muksut vetää hatsit teidän röökeistäkin...???
Etanoli, jota kuohuviinikin sisältää on hermostomyrkky ja päihde. Se vaikuttaa suoraan ihmisen keskushermostoon (aivoihin ja selkäytimeen). Vaikka suullinen kuohuviiniä ei etanolipitoisuudeltaan ole tappava, en ymmärrä vanhempia tai yleensäkään aikuisia, jotka ehdontahdoin haluavat juottaa lapsilleen tuollaista myrkkyä.
Koittakaa nyt miettiä hieman niillä aivoillanne ja pysyä aikuisina. Jos oma juominen on ongelma ei siitä aiheutuvaa syyllisyyttä pidä lieventää tarjoamalla vauvalle alkoholi sanoen, " ettei pieni määrä mitään..."
Sano anopille, että aivan sama miten omaa elimistöään pahoinpitelee, mutta lapsen elimistöön ei alkoholi kuulu.
Ei riitä, että aikuisen ihmisen pitää puolustella omaa juomattomuuttaan kaikissa tilanteissa vaan nykyään pitää nähtävästi puolustaa sitäkin, ettei 2-vuotias lapsi juo... :o
alkoholi on " aikuisten limsaa" johon lapset ei koske! Ei niiden kuulu, varsinkaan 1,5v tietää mille se maistuu!
Vierailija:
Etanoli, jota kuohuviinikin sisältää on hermostomyrkky ja päihde. Se vaikuttaa suoraan ihmisen keskushermostoon (aivoihin ja selkäytimeen). Vaikka suullinen kuohuviiniä ei etanolipitoisuudeltaan ole tappava, en ymmärrä vanhempia tai yleensäkään aikuisia, jotka ehdontahdoin haluavat juottaa lapsilleen tuollaista myrkkyä.Koittakaa nyt miettiä hieman niillä aivoillanne ja pysyä aikuisina. Jos oma juominen on ongelma ei siitä aiheutuvaa syyllisyyttä pidä lieventää tarjoamalla vauvalle alkoholi sanoen, " ettei pieni määrä mitään..."
Sano anopille, että aivan sama miten omaa elimistöään pahoinpitelee, mutta lapsen elimistöön ei alkoholi kuulu.
Ja juuri hiljattain tehdyn tutkimuksen mukaan lapsia ahdistaa vanhempien alkoholinkäyttö, siis pienetkin kohtuumäärät. Me ainakin päätimme miehen kanssa säästää lapsemme tältä ahdistukselta ja nautimme saunasiiderimmekin (1-2 krt kuussa yksi pieni siideri per suu, eli kohtuullista) lasten nukkumaanmenon jälkeen. Juhlapäivällisillä juomme viinimme kyllä ruuan kanssa lasten nähden, mutta sitä tapahtuu meillä muutaman kerran vuodessa.
Niitä sentään syötetään lapselle säännöllisesti joka päivä vuosikausien ajan.
Isommalla on joskus ollut halu maistaa, niin oon antanu haistella ja haisteluksi jäi, kun oli niiiiiiin pahaa. Me käytämme muutenkin tosi vähän alkoholi. Saunasiiderit ehkä pari kertaa kuussa. Naapuri antaa 4v:n juoda olutta ja selittää, kun lapsi on ihan juoppo....
mutta olen ymmärtänyt alkoholin olevan apuaineena joissain d-vitamiinivalmisteissa (esim. Jekovit). Epäilisin sen parantavan lääkeaineen imeytymistä elimistöön.
En missään viestissäni sanonut etanolin pienissä määrissä tappavan (muutenhan valtaosa väestöstä olisi kuollut) vaan ihmettelin, miksi etanolia pitäisi väkisin juottaa lapsille. Etanoli vaikuttaa sitä voimakkaammin mitä vähemmän ruumiissa on nestettä (vettä) ja lapsilla sitä on tietysti paljon vähemmän kuin aikuisilla. Lapsilla maksan kyky polttaa alkoholia on rajallinen ja aivot vasta kehittymässä, joten ihmettelen mikä on puolustus alkoholin juottamiselle tai edes maistattamiselle. Jos sitä jo muutenkin tulee lääkeaineista, niin miksi sitä alkoholipitoisuutta pitäisi vielä elimistössä lisätä.
t: 20
koliikkivauvalle tilkka konjakkia.