Toinen lapsi tulossa-miten mahtuu kolmioon?
Isompi asunto tietysti haaveissa vaan ei mahdollisuuksia ennenkuin minä palaan työelämään-tuskin sittenkään. Miten mahdutte kolmioon kahden lapsen kanssa?
Esikoinen on huonouninen ja nukkuu omassa huoneessa, nukkuu tosin hyvin yksin mutta ei muiden kanssa? Minä nukun myös erittäin huonosti jos vauva samassa huoneessa mutta tohtiiko laittaa esikoisen huoneeseen jo aika pienenä esikoisen " kiusaksi" kun pitäisi kai hänellekin yörauha taata? Kai sitä muuten kolmioon mahtuu, mutta nukkumisjärjestelyt askarruttaa.
Kommentit (12)
muutenkaan voi nukkua hyvin (eikä vanhempanakaan), joten miksei vauva voisi olla teidän huoneessanne? Itse ainakin nukun paremmin, kun vauva on vieressä. Yösyömisetkin hoituvat paremmin ja isommat lapset eivät häiriinny. Meillä asunnonvaihto edessä joskus sitten, kun pienin ei enää mahdu meidän makkariimme.
Meille tulee kakkonen ja asutaan vielä kaksiossa.. Toki se kolmio ois jo kiva, mutta kyllä sitä pari vuotta asuu tässäkin vielä..
EI kai lapsi tarvii välttis omaa huonetta vasta kun kouluun lähtee.. Siis Tarvimalla tarvi..
Koko perhe nukkui samassa makkarissa. Ihan hyvin mahduttiin. Nyt isompi asunto, mutta lapset kuitenkin samassa huoneessa. Ehkä joskus kouluun lähtiessä aikaisintaan toinen siirtyy omaan huoneeseen. Minä sain oman huoneen vasta viidennellä luokalla.
eikä ole isompaan mitään tarkoitusta muuttaakaan. Kaikesta ihmiset repii ongelmia itselleen.
Isommat lapset oli toisessa kamarissa ja nuorin meidän kanssa. Tosin ei tarttenut asua silleen kuin puoli vuotta, sitten päästiin isompaan.
ettemme hyvin kolmioon mahtuisi. Ehkä otsikko oli hieman väärä. ja tietysti ihan vauvana nukutaan makkarissa. Esikoisen siirsimme 5kk omaan huoneeseen ja kaikkien yöt alkoi rauhoittua. Mietin että onko väärin suunnilleen tuossa iässä laittaa lapsille yhteinen makuuhuone eli häiritseekö vauva esikoista?? Tää on tätä nykyaikaa kun pitää olla isot asunnot ja kaikilla oma huone ja rauha.
lapsi metelissäkin nukkumaan ja jos vauva oikeen huusi menin sen kanssa olkkarin sohvalle uinumaan.
Meillä on 3 lasta ja kaks koiraa ja asutaan kolmiossa! Hyvin mahtuu!!
Nuorilla on toi asenne, heti kaikki mulle ja hirveet velat päälle!!
ja tiedän perheen missä on 9 lasta kasiossa.
Joten kolmioon luulisi hyvin mahtuvan 2 lasta. onhan siinä makkari lasille ja makkari teille ja vielä on olkkarikin.
ja tiedän perheen missä on 9 lasta kasiossa.
Joten kolmioon luulisi hyvin mahtuvan 2 lasta. onhan siinä makkari lasille ja makkari teille ja vielä on olkkarikin.
Hyvin mahtuu jos kolmio on hyväpohjainen. Sitten jos taas on huonopohjainen, niin voi olla vaikeaakin. Meillä kolmiossa hyvä pohja, luulen et tänne mahtuis kevyesti kolme lasta.
Tilankäyttöön auttaa avoin mieli sisustusajatteluissa ja toimintojen järkeistäminen.
tuolla asenteella tulee olemaan todella vaikeaa. Muuten mahtuisi oikein hyvin. Meillä on 3 lasta kolmiossa.