Kuinka nopeasti vesirokko alkanut " altistuksesta" ?
Eli meillä oli vieraana lapsi jolla vesirokko,kuinkahan nopeesti meidän lapset ehkä mahdollisesti taudin saavat?
ja miten helposti tartuu, koekstuksella/pusulla ym ?
Ulkoilmassa ei ilmeisesti tälleen pakkasella kovin helposti tartu, jos ei ihan pusimaan suulle lapset mene.. me ei ainakaan saatu ulko ilmasta tautia, vaikka sitä ois " haluttu" =)
Kommentit (19)
Onneksi ei ole meillä hoitopaikassa vielä alkanut rokkoepidemia. Saa taas pelätä että tarttuuko vai ei. Tähän asti on onneksi säästytty.
samassa huoneessa olemalla rokkoisen kanssa. Rokkoista lasta ei siis saa viedä kylille/kauppaan koska tauti voi tarttua raskaana olevalle tai vanhukselle jolla sitä ei ole ollut. Lähes kaikkihan sen ovat sairastaneet, mutta heikkokuntoiselle se on todella kova sairaus.
Eikö olis ihan hyvä sairastaa se. Miksi ette ole rokottaneet, jos noin pelkäätte?
Rokko kuulemma tarttuu parhaiten pari päivää ENNEN rakkuloiden ilmaantumista, mikä tietysti selittää taudin leviämisen päiväkodissa ja koulussa. Eihän siinä vaiheessa tartuttaja ole sairas, vaan osallistuu normaalisti kaikkeen toimintaan.
että tahallaan ei missään nimessä kannata vesirokkoa tartuttaa/hakea.
Vesirokko ei ole mikään pikku lastentauti, vaan sillä saattaa olla vakavia jälkiseuraamuksia.
En ymmärrä mistä on lähtöisiä tämä vesirokon haku, tahallaan tartutetaan se sairaasta lapsesta omalle lapselle.
Toki sitä vastaan rokotettas laajemmin, jos se olis joku tappava tauti.
Aina parempi mitä nuorempi. Piste.
katsotaan onko meillä sitten mahkuja saada tartunta, koska vieraalla pilkut ollu jo pari päivää kun meille tuli kylään
T ap
Ainakin vanhemmalle sairastamattomalle lapselle kannattaa ottaa rokotus. Koululääkäri kirjoitti reseptin meidän lapsille. Sanoi rokottaneensa omansakin. Turhaa sairastaa tautia, jolla voi olla pahojakin jälkiseuraamuksia.
mitä nuorempi niin sen vähemmän voi valittaa, miten sattuu kurkkuun korviin, sukupuolielimiin ja lähestulkoon kaikkialle. Mitä nuorempi, niin sen vaikeampi on huomata, jos saa vakavia jälkitauteja.
Voi että jotkut ihmiset ovat säälittäviä ajatuksineen... Tartuttaa nyt lapsensa tahallaan vakavaan sairauteen!
Terveisin lapsistaan välittävä äiti, joka on pitänyt huolen siitä, että rokotuksen on kunnossa!
Meidän 7-vuotiaalla tytöllä oli vyöruusu ja 1,5-vuotias kuopus sai häneltä vesirokon. Olisin rokotuttanut muuten nuorimmaisen. En ymmärrä sitä, että ihmiset hakemalla hakevat lapselleen vakavan sairauden. Vesirokko voi pahimmillaan olla kuolemaan johtava sairaus. Lähistöllä kouluikäinen tyttö kuoli siihen.
vesirokolla voi olla vakavia jälkiseuraamuksia. Mm. eräässä päiväkodissa hoidossa olevalla pojalla virus levisi aivoihin ja kävelykyky meni muutamaksi päiväksi kokonaan. Joutui siis opettelemaan uudelleen sen taidon. Mitä muuta siitä seuraa, ei vielä varmuudella tiedetä. Itse en todellakaan tahallaan mene omia lapsiani tartuttamaan. Jos sen saavat niin sitten saavat mutta mitä isommaksi kasvavat niin mietin rokottamista aivan vakavissani.
Meillä 5-vuotias oli jo paljon kipeämpi kuin 3-vuotias. Ja 5-vuotiaallakin se sentään oli lievä. Onneksi on ohi kaikilla!
ei synny immuniteettiä ja taudin voi saada uudestaan. Sanoi meidän terkkari. Ja naapurissa nimenomaan 1,5-vuotias pikkuveli oli paljon kipeämpi kuin 4-vuotias siskonsa.
Sitäpaitsi ei 3- ja 5-vuotiasta voi verrata, kun eri ihmiset sairastavat sen erilailla.
Ja nyt on toipunut, ruvet on vielä. Milloinkohan tiedän, saako kuopus sen vai ei? Onko joku selvinnyt niin, että kaikki eivät tule kipeiksi?
itse sain tuolla 3vk itämisajalla, olin jo kuvitellut säästyväni taudilta....
siis siitä kun lapsi oli tekemisissä vesirokkoisen lapsen kanssa siihen kun ekat havainnot tartunnasta.