Lue keskustelun säännöt.
Supersiisti vs. boheemi
11.10.2022 |
Sitä olen miettinyt, että jos esim. parisuhteessa toinen haluaa pitää kaiken järjestyksessä ja siistinä ja toinen on rennon boheemi ja tavarat saisi olla vähän levällään (jos ei varsinaisesti likaisuudesta kyse), niin miksi sen boheemin osapuolen pitäisi aina "ryhdistäytyä" ja kunnioittaa siistimmän toiveita ja siivota?
Toinen ahdistuu epäjärjestyksestä ja toinen siivoamisesta ja sotilaallisesta järjestyksestä. Eikö molempien pitäisi tulla puolitiehen vastaan?
Toki paras on se, ettei tuossa tilanteessa koskaan muutettaisi yhteen edes.
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Olen boheemi ihminen jolla putipuhdas ja siisti koti. Mieheni on yleisesti tunnettu pedanttina valkokaulustyyppiä joka todellisuudessa ei muista siivota mitään jälkeensä. Boheemi ei tarkoita ihmistä jota ei kiinnosta siisteys. Boheemi ihminen tekee asiat omalla tavallaan, omalla ajallaan. Sillä ei ole mitään tekemistä siisteyden kanssa. Paskavarpaat on asia erikseen.