Siis talvihaalaritko huomenna etelä-Suomessa?
Oon niin surkee pukemaan lapsia, tänään oli syyshaalarit ja villapuvut kun en aamulla tajunnut että tulee lumisade ja kylmä. HELP! Mitä muut puette??
Kommentit (9)
Vein lapset aamupäivästä päikkäriin, enkä sitten ajatellut että kunnon tuuli ja pyry iskee. Kylmissään olivat olleet toppapuvuissa. Alla oli tietenkin sisävaatteet ja pitkät kalsarit. Toi tuuli tekee ilmasta ihan mielettömän kylmän.
huomenna on päivä uusi. Ei tämän ILLAN vesisade mitään kerro. Huomenna voi olla miinuksen puolella montakin astetta.
Laittakaa hyvät ihmiset lapsillenne tarhaan tarpeeksi vaatteita mukaan!!! Ennemmin liikaa kuin liian vähän. Ei tarvitse päiväkodin tamineita pukea.
T. Lastenhoitaja
tiedä, mitä sää on iltapäivällä, joten saavat ihan itse siellä päiväkodissa sitten katsoa, mikä on tarpeellista ja riittävää.
Vierailija:
huomenna on päivä uusi. Ei tämän ILLAN vesisade mitään kerro. Huomenna voi olla miinuksen puolella montakin astetta.Laittakaa hyvät ihmiset lapsillenne tarhaan tarpeeksi vaatteita mukaan!!! Ennemmin liikaa kuin liian vähän. Ei tarvitse päiväkodin tamineita pukea.
T. Lastenhoitaja
Vierailija:
tiedä, mitä sää on iltapäivällä, joten saavat ihan itse siellä päiväkodissa sitten katsoa, mikä on tarpeellista ja riittävää.
Kun voisikin luottaa tähän!
ja päikkäristä pyydettiin nyt villatakki lisäksi... eikä lapsi edes ole mikään paikallaan seisoskelija. asutaan helsingissä meren rannalla, joten tuuli täällä on melkoinen!
Ei ollut kylmissään, muttei todellakaan hikinenkään. Tuo tuulihan pahentaa pakkasta monta astetta ja joku -2 yhdistettynä tuuleen voi kevyesti vastata miltei -10 -astetta tyyntä.
Meidän hoitopaikassa yhdellä lapsella oli välikausihaalari ja hoitajat oli käärineet hänet peittoihin ja istui rattaissa hytisemässä. Sais vanhemmat vähän ajatella, kun jo eilen oli sama tilanne.
vk-haalari riitti ulkoiluun hyvin jos nyt halusi tuonne vesisateeseen mennä. nyt asteita +8.
Kovaa tuulta lupasivat huomisellekin, eli kunnolla päälle lapsille.