Tuttuni saa vauvan ja mietin nyt lahjaa. Mistä itse ilahtuisitte? Esikoisesta kyse.
Jotain vaatetta ajattelin ehkä ennemmin kuin lelua. Olisin ideoista kiitollinen.
Kommentit (66)
Minä sain miehen siskolta (90-luku) Muksu-nimisen lastenvaatelehden. Siis lehden, jossa oli ompeluohjeita. Siitä tuli ommeltua aika monta mallia, koska vauva oli rauhallista tyyppiä ja nukkui pitkät yö-ja päiväunet.
Joku pieni söpö viltti ja viltin "teemaan" sopivat vaatteet tai pehmolelu
Puolipotkuhousut on myös käteviä
Ja en tiedä miten täällä suhtaudutaan, mutta serkkuni sanoi juuri vähän aikaa sitten, että oli todella otettu siitä, kun vauvaa katsomaan mennessäni vein hänelle myös "lahjoja". Ei ne olleet mitä ihmeellistä , jotain syötävää vain, mutta muisti sen vielä 15 vuotta myöhemmin.
Mä ilahduin kaikkein eniten siitä kun joku toi paketin vaippoja. Vaatteita tuli niin paljon pieniä kokoja että kaikkia ei ehtinyt käyttää kertaakaan.
Osta joku hyvä kotimainen lastenkirja. Siitä on iloa tosi pitkään. Vauvalle kannattaa lukea jo ihan pienestä, vaikka tuntuu ettei muka ymmärrä vielä mitään.
Vaatteet jäävät tosi pian pieniksi, ja niitä on yleensä kaikilla liikaa. Samoin leluja.
Joku valokuvakehys mihin voi laittaa lapsesta vauva kuvan ja äidille suklaata ja joku vaate isompaa kokoa kuin sillä hetkellä tarvii, koska vauvat kasvaa niin nopeeta niin tulee nopeasti siltikin käyttöön.
Sähköä haluamallaan summalla lahjaksi , kohta se loppuu ja hinta on hirmuinen. Myös öljylyhty on hyvä kuten myös hyvin tarpeellinen retkikeitin ruuan lämmittämiseen kun sähköt on katki talvella. Ennen mummoilla oli lyhtyjä ja keittimiä komeroissaan.
Vauvan ensimmäinen säästöpossu. Joissakin koruliikkeissa myydään upean näköisiä säästöpossuja esim vauvan rattaan näköset. Ei mitään muoviroskaa vain esim posliinia tai metalliset.
Vinkkaa vauvan äitiä tänne Vauva palstalle. Lahja, joka antaa paljon vuoden jokaisena päivänä.
Olisin onnellinen jos joku olisi leiponut minulle sämpylöitä tai pullia olisin voinut laittaa pakkaseen ja vierasvaraksi kun tulee vauvankatsojia. Vauvalle ei vaatteita niistä kasvaa keti pois, mutta joku vaikka ensilusikka, kiva muki/lautanen tai lastenkoko nätti pussilakana. Tai lakana. Niitä likastuu koko ajan.
En niin arkista veisi kuin vaippapaketti, on kuin köyhäinapua. Oma perhe voi viedä käyttötavaraakin, mutta kun menee tuttua tervehtimään ja onnittelemaan vauvasta, en veisi kyllä vaippapakettia vaan kivan lahjan.
Pitkähihainen body on luultavasti monikäyttöisin, ei kannata ottaa ihan pientä kokoa.