Nilkkasukat
Kommentit (10)
Nilkkasukat tuntuu aivan hirveiltä jaloissa eivätkä pysy kun heittää kengät pois. En ymmärrä mitä ideaa niissä on??
Mulla ei muita olekaan. Pidemmät sukat näyttää tyhmiltä mom jeansien kanssa. Ja ei, en palele.
N31
Käytän nilkkasukkia lämpimään vuodenaikaan ja liikunnassa, talvella villasukkia. On siellä sukkalaatikossa vissiin yhdet varsisukatkin jäljellä, mutta en tule ikinä vetäneeksi niitä jalkaan, koska nilkkasukat ovat vaan niin paljon mukavammat.
Nilkkasukat on ne, jotka yltävät nilkkaan asti (vs. polvisukat yltävät polveen asti). Ne, joissa nilkat jäävät paljaaksi, ovat varrettomat sukat.
t. keski-ikäinen.
Minulla on jalassa päällekkäin nyt kolmet nilkkasukat ja UGGit jotta sisällä tarkenee. Näin joka vuosi syksystä kevääseen.
Tuntuvat mukavilta jaloissa. Plussaa siitä jos ovat tehty ohuesta kankaasta. Omat jalat alkavat hikoamaan älyttömästi pienestäkin lämmöstä ja liikkumisesta. Pitkistä sukista, jotka on tehty paksummasta kankaasta irtoaa niin paljon nöyhtää, että tuntuu kuin jalkoihin olisi kasvanut ylimääräinen villaturkki kun sukat ottaa pois jalasta.
Olen käyttänyt monta vuotta pelkästään nilkkasukkia, ympäri vuoden. Nytkin on nilkkapituiset villasukat jalassa.
Normisukissa mua ahdistaa se varsi, tuntuu epämukavalta.
Käytän varrettomia sukkia, nilkkasukissa pitäisi ostaa aina se " kiristämätön" versio.
Pitäskö olla polvisukat vai?