Mikä persoonallisuushäiriö on kyseessä
Mihin persoonallisuushäiriöön kuuluu se ettei kestä omia mokauksiaan ja ajattelee niitä tuskastuen vielä vuosienkin päästä (miten tyhmä, hölmö, ajattelematon, törppö on ollut jne)? Tuntee syyllisyyttä, häpeää jne vanhoista omista mokistaan?
Kai toi on jonkinlaista täydellisyyden halua? Itsekeskeisyyttäkin kun muiden mokaukset ei vaikuta yhtään niin pahoilta kuin omat? Eli vaikka joku muistuttaa "kyllähän muutkin mokaa", niin ne muiden mokat "ei ole mitään" omien rinnalla.
Mikä häiriö? Mikä hoito vie tän pois?
Kommentit (17)
Ei kuulosta persoonallisushäiriöltä vaan äärimmäisen surkealta itsetunnolta.
Sillä tavoin ongelmallista, että näkyy olevan äärimmäisen itsekeskeinen, pää syvällä omassa /Ceessä.
Maailman napa -syndrooma :D
Kerro sille että KETÄÄN EI KIINNOSTA sen muinaiset mokat.
Huumorintajun puutetta. Ihmisen pitää osata ja uskaltaa nauraa omille typeryyksilleen.
Tuo voisi kuulua ahdistuneisuushäiriön oireisiin. Omien virheiden murehtiminen tekee elämästä todella raskasta. Kokemusta on. Minulla tuollaiseen märehtimiseen on auttanut psykoterapia ja mielialalläke (SSRI).
Estynyt tai Epävakaa riippuen siitä oletko introvertti vai ekstrovertti.
Vierailija kirjoitti:
Maailman napa -syndrooma :D
Kerro sille että KETÄÄN EI KIINNOSTA sen muinaiset mokat.
Mistä moinen päättely?
Tai ylipäätään mikä tässä aloittajan viestin sanoman yhteydessä tuo jollekin mieleen sanan "itsekeskeisyys" ?
Ihminen, joka kantaa sisällään valtavaa tuskaa ja ahdistusta on kaukana itsekeskeisestä!
Huono itsetunto, suuri hyväksytyksi tulemisen kaipuu. Ihmiselle tapahtunut menneisyydessä asioita, jotka ovat saaneet aikaan riittämättömyyden tunteen ja ko. ihminen kokee tekevänsä aina asiat väärin/mokaavansa. Perfektionismi on seuraus tästä. Jos ei onnistu heti, on surkea luuseri jolla ei ole mitään arvoa kenenkään silmissä.
Vierailija kirjoitti:
Maailman napa -syndrooma :D
Kerro sille että KETÄÄN EI KIINNOSTA sen muinaiset mokat.
Maailmassa on varmaan paljon ihmisiä, joita kiinnostaa jonkun muinaiset mokat.
Ei persoonallisuushäiriötä voi typistää yhteen oireeseen tai käytösmalliin. Se on laajempi koko käyttäytymiseen vaikuttava kuvio eli koko persoonallisuuden rakenne on vinoutunut.
Ahdistuneisuushäiriö tai sosiaalisten tilanteiden pelko
Kuulostaa siltä, että jompikumpi tai molemmat vanhemmistasi ovat narsisteja.
Vierailija kirjoitti:
Riippuu kuinka iso moka ja kuinka moneen vaikutti ja miten. Yleensä persoonallisuushäiriöiset unohtavat ja eivät tunne vastuuta tai syyllisyyttä.
Tämä koskee vain B-klusterin persoonallisuushäiriöitä! Muun tyyppiset voivat kokea paljon syyllisyyttä ja vastuuntuntoa, esim. vaativa tai estynyt.
Tuo ei ole mikään persoonallisuushäiriö. Sulla on ahdistusta ja siihen liittyvää negatiivista sisäistä puhetta.
Ahdistukseen löytyy kyllä netistä erilaisia omahoito-neuvoja.
Jos löytyy kirjastosta, niin Reid Wilsonin teksteihin kannattaa tutustua. Samoin tämä kirja vois olla hyödyllinen:
https://www.booky.fi/tuote/bourne_edmund/vapaaksi_ahdistuksesta_tyokirj…
Tuosta erityisesti kappaleet, joissa käsitellään sisäistä puhetta ja virheellisiä uskomuksia.
Riippuu kuinka iso moka ja kuinka moneen vaikutti ja miten. Yleensä persoonallisuushäiriöiset unohtavat ja eivät tunne vastuuta tai syyllisyyttä.