Pikahätä: Voiko pesutornin molempia koneita käyttää samanaikaisesti?!
Kommentit (4)
varmistaa miten päin virta kulkee sähkötöpselissä. Sen pitää kulkea samaan suuntaan molemmista pistokkeista. Sähköasentaja voi käydä nopeesti mittaamassa.
Teillä joilla on ollut jotain ongelmia samanaikaisessa käytössä, onko koneet olleet Bosch-merkkiä? Meillä myös palaa johdot ja sulakkeet välillä, ja on korjaajat käyneet korjaamassa sekä seinää, johtoja että koneita..
Sulla lienee joku maanantaikappale tai huonot sähköt (vanhat johdot sun muut) asunnossa. Minulle tämän sähkömies kyllä selitti juurta jaksain, mutta en enää muista miksi meillä on niin, että sulake ei kestä yhtäaikaista käyttöä. Tai saattaa kestää, mutta kun koneiden sähkönkäyttö on ohjelmien eri vaiheissa eri suuruista, voi mennä sulake jos molemmat käyttävät paljon yhtäaikaa. Kuulostipa asiantuntevalta selostukselta. =)
Meillä tehot sellaiset, että saattaa palaa sulake jos pesari linkoaa ja kuivuri pyörittää isoa satsia yhtä aikaa. Kokeile!