Mitä vaatteita laitatte kuivausrumpuun?
Meille on kotiutumassa uusi kuivausrumpu. Vanhassa rummussa olen kuivannut ainoastaan lakanat ja pyyhkeet, mutta mietin uskaltaisiko vaatteitakin kuivata tässä uudessa pelissä. Syy miksi en tähän mennessä ole kuivannut niitä rummussa, on että pelkään niiden kutistuvan, koristeiden kärsivän, tms.
Eli kuivaatteko vaatteita rummussa, jos kuivaatte niin mitä vaatteita? Millaisilla ohjelmilla?
Kommentit (13)
Nyt en kuivaa enää mitään, koska sähkö.
Ennen kuivasin kaiken, eikä käynyt millekään mitään.
Ainoastaan lakanat. Jonkin vaatteen vain silloin, jos se täytyy nopeasti saada kuivaksi ja päälle.
Lakanat, pyyhkeet, alusvaatteet, sukat ja miehen työvaatteet. Näin kesällä kuivaan kaiken mahdollisen ulkona jos sää vain sallii.
Kuivaan lähes kaiken kuivausrummussa. Villavaatteet kuivaan pyykkitelineessä. Käytän pääsääntöisesti hellävaraista ohjelmaa, niin vaatteet eivät kutistu.
Melkein kaikki vaatteet kuivaan rummussa, paitsi rintsikoita, urheiluvaatteita ja jotain printti-t-paitoja, joista saattaa printit kadota sen siliän tien.
No ihan kaikki. Mies valitti että paidat kutistuneet napapaidoiksi, mut ratkaisu ostaa kokoa isompia.
Lakanat ja pyyhkeet. Useimmat kalsarit ja sukat. T-paidat, joissa merkintä että on ok ( tai sit ovat vanhoja/halpoja). Joku college, joissa merkintä että ok. Päiväpeitot, joissa merkintä että ok.
Olen tullut varovaiseksi vaatteiden kanssa, joitakin vaatteita olen onnistunut kutistamaankin, vaikka olis ollut kuivaus-merkintä ja olen käyttänyt hellävaraista ohjelmaa.
Kaikki muut paitsi neuleet ja hepenet ja rintsikat. T-paidat ym trikoot tuppaa kutistumaan suunnilleen yhden koon, mutta kuten ylläkin todettu, ratkaisen sen ostamalla numeroa isomman.
Vierailija kirjoitti:
Nyt en kuivaa enää mitään, koska sähkö.
Ennen kuivasin kaiken, eikä käynyt millekään mitään.
Sähkö on erittäin huono syy olla kuivaamatta vaatteita rummussa, ainakin jos talo lämpiää sähköllä. Pyykkien kuivuminen sisällä nimittäin vie vähintään saman energiamäärän narullakin.
Pyyhkeet, tuplalakanat ja tuplapussilakanat. Näitä ei ole tilaa kuivattaa muuten.
Kaikki paitsi villaiset kuivuriin eikä mikään ole kutistunut. Käytän 35 minuutin ohjelmaa. Osa tarvitsee lisäaikaa, mutta esim alusvaatteet, aluslakanat, tyynyliinat ym "kevyet" kuivuvat kyllä tuossa ajassa.
Kuivaan vaatteita, joiden pesumerkintä sallii kuivausrummun käytön. Jotain vanhoja t-paitoja olen myös kokeillut kuivata (100 % puuvillaa), kun niissä ei olisi iso menetys, jos menisi huonoksi. Eipä niille mitään kuivauksessa käynyt mutta en nyt ainakaan mitään sellaista laittaisi, mikä isosti harmittaisi. Aika vähänhän sellaisia vaatteita on, jotka pesulapun mukaan saa kuivata koneessa.