Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Minulle sanottiin aiemmissa työhaastatteluissa että kun hommaat tutkinnon x niin saat työtä

Vierailija
17.08.2022 |

Useampi haastattelija sanoi. Kun hommasin tuon tutkinnon, niin en ole pääsyt edes työhaastatteluihin...

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
17.08.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

On tutkintoja ja tutkintoja!

Vierailija
2/6 |
17.08.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mikä tutkinto kyseessä?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
17.08.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Mikä tutkinto kyseessä?

Se jonka työnantajat halusivat.

Vierailija
4/6 |
17.08.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Turha syytellä muita. Katso peiliin, sieltä löytyy vastuullinen!

Vierailija
5/6 |
17.08.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tarpeeksi kauan kärsineille ihmisille pitäisi antaa tutkinto tai lupa tulostaa kaupungin kirjaston tulostimelta itselleen tutkintopaperi, jolla hakea töitä. Jos sinulla on kursseja ja kokemusta ihan hyvä määrä, voisit itse rakentaa niistä itsellesi tutkinnon etkä alistuisi hallintoihmisten raameihin.

Suomessa on edelleen keski-ikäisiä ihmisiä, jotka uskovat, että tieto ja kokemus siirtyy päähän vasta tutkintotodistuksen saamisen jälkeen eli esim.ensihoitaja on epäpätevä auttamaan sairaskohtauksen saanutta, jos pakkoruotsin kurssi puuttuu. On vaikeaa ymmärtää, että ihminen voi ajatella noin epäironisesti. Kun lääkäri pintaraapaisee tuhatta eri sairautta koulutuksessaan, tilille tulee jopa yli 5000e kuussa oman työpaikan valkkaamisen jälkeen ja samalla taas joku muu säästää tuistaan voidakseen maksaa avoimen yliopiston kursseista ja tekee ilmaistöitä parantaakseen CV:tään. 

Yhden salaatti on toisen upea tutkinto. "Vai on sinulla Suomen ennätys kansalaisopiston kursseissa? Teit vain salaattia, joten haistapa paska!"

"Vai on sinulla yliopiston tutkinto X, jossa käsiteltiin kutakin aihetta yhden opintopisteen verran? Riittääkö 3000e kuussa?"

Tutkinto tekee opinnoista, tiedoista ja kokemuksista hienoa. Muu tieto ja kokemus on ikään kuin likaista, keskeneräistä ja rahvaanomaista tietoa ja lomakkeeseen pitääkin laittaa ruksi kohtaan "ei koulutusta", jotta kokemus ja tieto varmasti mitätöidään kielellisessä veijaritempulla. 

Vierailija
6/6 |
17.08.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

 Sain tutkinnon päivässä.

Maksoi 7 tonnia - ulkomailla

Mulla on nyt

virallinen (todella, oikea) korkeakoulututkinto.

Ei mennt,y kuin päivä. Haittaakohan?