Kuinka vaikeaa voi olla keksiä pojalle nimi???
Aivan järjettömän haastavaa ensinnäkin löytää miellyttäviä nimiä, ja ne jotka on kivoja on joko lähipiirissä käytössä tai sitten mielleyhtymä on limainen setämies (ah, työpaikan iloja). Pitäisin vielä jostain vanhasta suomalaisesta nimestä niin ei tärppää ei. Päähän tässä leviää ennen kuin lapsi saa nimensä.
Kommentit (15)
On vaikeaa. Meillä kaikki pojan nimet olleet jollain eläimellä. Tytön nimi oli valmiina. Pojalla on eka nimi ponilta, toinen kissalta ja kolmas suvusta :'(
Viisi kirjainta tai neljä kirjainta. Sitten nimen ensimmäisen kirjaimen keksiminen. Ja vaihtoehtojen tutkiminen.
Ajaton nimi on paras. Muotinimet ja lähiönimet eivät kestä aikaa.
Jälleen kesällä huomasin hautakivistä, että ennen vanhaa on ihmisillä ollut persoonallisia, erilaisia nimiä.
Meillä melkein tuli ero esikoisen (poika) nimeä miettiessä. Jossain vaiheessa kysyin mieheltäni että olisko tämä nyt sitten Topi. Se sopii miehelle, enkä voinut enää omaa ehdotusta perua. Onneksi lapsi tykkää nimestään.
Googlesta kohdasta Erikoiset poikien ja tyttöjen nimet löytyy paljon vaihtoehtoja.
Googleta myös
Harvinaiset poikien ja tyttöjen nimet
Vanhat nimet
Muinaisnimet
Lappalaisnimet
Saamelaisnimet
Ortodoksiset nimet
Yliopiston almanakasta löytyy nimipäivät.
Onneksi ne työpaikan limaiset setämiehet on jotain Juhan ja Samin tyyppistä, mitkä eivät tällä hetkellä ole nimimuotia.
Poikien nimiä on tietysti vähemmän, joten perinteiset Tuomas, Juhani, Matti -tyyppiset on käytössä myös limaisilla setämiehillä. Setämiesiän ylittäneet Arvot ja Kaarlot taas ovat niitä pikkupoikien muotinimiä.
Käy läpi nimilistoja, kyllä sieltä joku perinteinen nimi löytyy, mitä sun kavereillasi ei ole käytössä.
Jos saa ehdottaa:
Taisto
Atso
Vilho
Onni
Luukas
Tenho
Julius
Eeli
Antero
Aulis
Ukko/Okko
Eerik
Jouko
Aarni
Viljo
Mauri
Verner
Aksel
Leevi
Petteri
Mikään hyvä?
Ilkka Kristian
Miika Samuli
Jaako Samuel
Terho
Tarmo
Reima
Taito
Aaro
Aarne, Arne
Aaret
Joel
Rafael
Viktor
Filip
Fergus
Harro
Konsta
Lennart
Maunu
Nuutti
Olavi
Ossi
Oula
Oulas
Ilari
Severin
Tapio
Uule
Minä voin keksiä. Kerro, minkätyyppistä voisit ajatella.
Taddeus - katolisessa perinteessä kaikkien epätoivoisten tapausten suojelupyhimys.
Ei sitä nimeä varmaan tarvii keksiä, niitä on valmiina pilvin pimein. Valitse vaikkapa viisi mukavaa nimeä, ja anna arvan ratkaista.