Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Olen käyttänyt tänä vuonna alle 180 €/kk rahaa elämiseen (asumisen lisäksi)

Vierailija
12.08.2022 |

Lasken asumiskuluiksi vuokran, veden ja sähkön. Vuokraan sisältyy hidas nettiyhteys, jolla selailee sujuvasti vauvapalstaa mutta paljon kuvia sisältävien sivujen lataaminen on hidasta, mistään videoista nyt puhumattakaan.

Olen käyttänyt asumiskulujen lisäksi keskimäärin 175,60 €/kk rahaa tammikuun alusta heinäkuun loppuun. Summaan sisältyy kaikki tänä aikana tekemäni ostokset: ruuat, hygieniatarvikkeet, vaatteet (3 paitaa ja housut käytettyinä tosi halvalla), kahvilakäynnit (Cittarin kahviossa kahvi maksaa 0,50 €/kuppi), harrastustoiminta (englannin keskusteluryhmä 2 €/kerta ja työttömien liikuntaryhmät 20 €/vuosi), bussiliput (pyöräilen myös talvisin aina kun voin), lääkkeet (paketti parasetamolia), puhelinlaskut (9,90 €/kk) ja kaikki muu. Olen hakenut ruoka-apua kerran pari kuussa ja saanut sillä säästöä, mutta olen silti yllättynyt kuinka vähällä rahalla voi elää hyvää elämää.

Niin ja kun halpoja ruokakuluja kuitenkin ihmetellään, syön kasvispainotteisesti ja teen paljon erilaisia sosekeittoja. Käyn myös etnisissä kaupoissa, joista saa esim. papuja paljon halvemmalla kuin normimarketeista.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
12.08.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hieno saavutus!

Vierailija
2/4 |
12.08.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olisit hyvää valtiovarainministeriainesta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
12.08.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Upea saavutus! Ja samaan hengenvetoon myönnän että tämä ei onnistuisi minulta.

Vierailija
4/4 |
12.08.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiva jos pystyt nauttimaan elämästäsi noin vähällä. Elin itse korona-aikana muutaman kuukauden alle satasella kuussa, kun en muutakaan voinut, rahaa ei vaan tullut mistään tilille enkä halunnut lainata rahapulasta kärsivältä äidiltäni yhtään enempää kuin oli ihan pakko. Enkä muuten päässyt edes leipäjonoon. Se oli melkoista kärvistelyä se. Varmaan terveyskin kärsi kun söin niin paljon kaurapuuroa kaurapuuron perään.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kuusi kaksi