On se hemmetti kumma ettei edes täällä saa toisia arvostella!
Aina joku jeesus tulee itkemään, että " hei toi ei ole kivaa ja minkälainen itse olet" , jne skeidaa!
Kommentit (37)
Olet ilmeisesti hyvin, hyvin nuori tai sitten jo aikuinen mutta sinulle on erittäin paha olla. Mikä ihme siinä on, että pitää tällä palstalla moittia muita ihmisiä tai heidän valintojaan nimettömänä. Helpottaako se ahdistusta vai mitä? Kokeilepa vaikka ihan jaksoluonteisesti sellaista elämää, että pyrit arvostamaan erilaisuutta ja ymmärtämään että me ihmiset olemme erilaisia. Siitä tulee itsellekin hyvä mieli. Avarra maailmankuvaasi!
mutta mielestäni esim. Janin eilistä valintaa SAA hämmästellä ja arvostella ILMAN että joku jeesustelee tekoa lapselliseksi ja keskenkasvuiseksi!
En arvostele esim. ihmisten ulkonäköä koskaan täällä, mutta henkistä kapasiteettia ja sivitystä joskus. Saa täällä pohtia muitakin kuin ruusuisia asioita!
-ap
mitäs täällä nimettömänä keikut; kerro nimesi, ammattisi ym niin on paljon mukavampi osallistua keskusteluun kanssasi. Saat sinäkin rehellistä palautetta.
Vierailija:
En arvostele esim. ihmisten ulkonäköä koskaan täällä, mutta henkistä kapasiteettia ja sivitystä joskus.
-ap
Tai sivistystasosta? Onko mielestäsi sivistynyttä kirjoittaa ko. aiheista tai käyttää sanoja " hemmetti" , " jeesustella" , " reppana" jne?
Ymmärtääkseni sivistynyt ihminen arvostaa ja ymmärtää että me ihmiset olemme erilaisia ja näkee erilaisuuden positiivisena rikkautena josta osaa myös iloita.
olet tehnyt ainakin kolme aloitusta aiheesta.
Koita nyt hyvä ihminen päästä tämän asian yli.
Olet saanut vainoharhaisia oireita, olet ilmeisesti ottanut saamasi reaktion hieman liian tosissaan.
Nyt suosittelen lämpimästi, että menet ulos kävelylle tai vaikka lepäämään hetkeksi.
Ehkäpä sinunlaisesi ei vain kannata ottaa osaa keskusteluihin. Olet ilmeisen herkkä.
7
Vierailija:
Tai sivistystasosta? Onko mielestäsi sivistynyttä kirjoittaa ko. aiheista tai käyttää sanoja " hemmetti" , " jeesustella" , " reppana" jne?
Mitä ihmeen tekemistä sivistyksellä/sivistymättömyydellä on noiden sanojen kanssa? Ei tämä ole mikään yo-ainekirjoitus tai yliopiston tentti, tämä on keskustelupalsta, jossa saa ihan luvan kanssa kirjoittaa puhekielimäisesti!
Nih! :-)
sellaiseksi minä en sitä tarkoittanut, minua vain ja ainoastaan HUVITTI ei mitään muuta!
-ap
Ja jos ei tiedä niin ymmärrättehän mitä se tarkoitaa....?
Luulee jo että joku on tässä ketjussa valvoja ja ottaa esimieheen yhteyttä. Kyseessä on satavarmasti joku teiniäiti tai kouluttamaton keski-ikäinen äippä:-)
Päivän naurut!
" On se hemmetti kumma ettei edes täällä saa toisia arvostella!"
Ja näistä sinun aloituksistasi tyhmempikin huomaa, että samasta aloittajasta on kyse.
ei seiska
jos et halua, että ihmiset tajuavat sinun aloittaneen monta samantapaista juttua, niin älä kirjoita jokaisen otsikkokenttään hemmetti tai älä puhu samasta aiheesta joka aloituksessasi.
parhaana herkkunaan. Jotenkin tuntuu, että monelle oli liikaa Janin valinnan arvostelu koska ruokailutavat nimenomaan kertoo ihmisen sos. ekonomisesta statuksesta.
Vierailija:
ruokailutavat nimenomaan kertoo ihmisen sos. ekonomisesta statuksesta.
Vierailija:
Minä en ota tätä palstaa kovin vakavasti! Enkä ole koskaan mitään törkeillyt! -ap
Mielestäni sivistyneisyys on hyvin paljon muutakin kuin tietoa. Kyllä siihen kuuluu myös käytös hyvin olennaisena osana.
Vierailija:
Mielestäni sivistyneisyys on hyvin paljon muutakin kuin tietoa. Kyllä siihen kuuluu myös käytös hyvin olennaisena osana.
Ja ap:lle; jos et ota tätä palstaa tosissasi, niin miksi noin monta " hemmetti" -aloitusta ja ihmettelyä saamastasi palautteesta? Miksi et kykene ottmaan BB:tä yhtä kevyesti? Eikö reppanaksi haukkuminen tai jeesustelu-termin käyttö ole törkeää? Varmasti on ihmisiä joita ne loukkaavat.
vaan tarvitsee jotain ö-luokan tyydytystä. Päiväkodissa jo opetetaan miten toisten ihmisten kanssa tulisi elää. Koulussa puututaan koulukiusaamiseen. mutta täällä joku oletettavasti aikuinen ja jonkun äiti / isä vinkuu että miksei muka saisi tehdä toiselle kiusaa. lapset pitäisi ottaa pois tuollaiselta ja antaa parempaan perheeseen. Ennen kuin kasvavat kieroon.