Mun hautajaisiin ei tule kukaan
Mutta miksi pitäisikään? En mä enää vainajana jaksa välittää :D
Kommentit (38)
Ja mun hautajaisiin on porttikielto
Tuskin munkaan hautajaisiin tulee muuta kuin lapset. Justaan tänään mietin et pitääkin sanoa niille, etteivät sit haaskaa rahaa yhtään mihkään turhaan, kukkiin, kuolinilmoitukseen ja muistotilaisuuteen. Eikä tarvi ilmoitella kelleen et oon kuollut ja milloin on hautajaiset.
Välillä tuntuu, että juuri 50 vuotta täyttäneenä naisena olisin valmis jo lähtemään täältä, mutta ajattelen lapsiani. Itsemurhaa en aio tehdä. Näen tosi paljon ihmisiä työssäni, vapaa-aikanani olen puolierakko, joten tuskin hautajaisissani on väentungosta.
Sinne kai saa papin ja työntekijän paikalle, vai saako kirkkoon kuulumaton sitäkään. Jos ei itsekään ole siellä käymässä kun ei halua (vanhana), miksi haluaisi hautajaisvieraita nyyhkyttämään, järkyttymään. Pitäisi olla silloin hyviä ystäviä ja sukua.
Älä välitä, pääasia että sä olet siellä.
No tuskin munkaan hautajaiset väkeä pullistelee. En ole nyt, eläessäni juuri kenenkään kanssa tekemisessä, valitettavasti. Mistä niitä hautajaisiin ilmaantuisi.
Muistelen, että muinoin puhuttiin, et pitäis olla ystäviä/sukulaisia edes sen verran, että arkun kantajat pitäis löytyä. No ei löydy. Mutta kai ne tuhkaa ja hautaa ihan viran puolesta jotkut sitten. Mitä väliä sitten enää, onneksi.
Vierailija kirjoitti:
Älä välitä, pääasia että sä olet siellä.
Saavun luultavasti tapani mukaan samalla tavalla kuin maailmaan tulinkin: myöhässä.
Ei mun puolesta tarvii kenenkään tulla mun hautajaisiin. Jos joku kysyisi multa et loukkaantuisinko jos se ei tulis mun hautajaisiin, niin hölmistyisin kyllä vähän. En tietenkään. Ei kuolleet loukkaannu.
En edes halua hautajaisia, täysin turhaa touhua.
No jos sillä ei kerran ole väliä niin miksi uliset?
Sama täällä. En onneksi kuulu kirkkoon, niin ei tarvi jonkun papinkaan sääliä "syrjäytynyttä". Polttohautaus ja tuhkat voi kipata vaikka tienpenkalle. Täytyykin laatia kirjalliset ohjeet etukäteen, ettei joku kaukaisempi sukulainen vaan järjestä hautajaisia.
Kun olin yksinäinen sinkku, toivoin, että kuoltuani ruumista ei koskaan löydettäisi, sillä en haluaisi ketään sukulaisia arkkuni äärelle itkemään tekoitkua.
Nyt, kun minulla on lapsia, ajattelen, että heillä on oikeus juhlia kuolemaani juuri niin kuin haluavat.
Vierailija kirjoitti:
Tykkään ruumiista seksuaalisesti
No eipä se niitä ihmisiä enää haittaa, vaikka niiden jäännöksiä käyttäisikin hyväksi.
Vierailija kirjoitti:
Tuskin munkaan hautajaisiin tulee muuta kuin lapset. Justaan tänään mietin et pitääkin sanoa niille, etteivät sit haaskaa rahaa yhtään mihkään turhaan, kukkiin, kuolinilmoitukseen ja muistotilaisuuteen. Eikä tarvi ilmoitella kelleen et oon kuollut ja milloin on hautajaiset.
Tästä tulikin mieleen, että mihin pitää ilmoittaa kielto ettei oma nimi löydy sieltä paikallislehden seurakuntauutis-osiosta jossa luetellaan niin kastettuja, kuulutettuja kuin kuolleitakin.
Kun kerran en eläessäni kiinnosta niin mun kuolema(kaan) ei sitten kuulu random-tuttaville eikä edes ex-ystäville.
Vierailija kirjoitti:
Tykkään ruumiista seksuaalisesti
Ei tule ketään muuta kuin kumppani jos on vielä tuolloin olemassa. Tietoinen valinta eli ei mitään marttyyriutta. En omaa enkä halua ystäviä enkä pidä kenenkään yhteyttä suvusta. Lapsia ei ole.
Vierailija kirjoitti:
Tykkään ruumiista seksuaalisesti
Aika ällöä. Miten tajusit tämän taipumuksesi?
Hmm. Pitäisikö kysyä välittääkö joku ennen ihmisen kuolemaa ja elämän aikana. Aidosti, ei kontrolloivasti.
Jaloa, ettet ole eläessäsi niin tärkeä kellekään että joutuisivat suremaan kun kuolet. Säästät ihmisten tunteita. Hienosti tehty, ap.