Auttaako kasvojooga oikeasti?
Ikää 52 v. Nainen. Hoikka, aktiivinen urheilija. Hyvännäköinen mutta ei klassinen kaunotar, lue: ei kreikkalaisen veistoksen luustoa kasvoissa. Pari vuotta sitten alkanut kasvojen valahdus on nyt siinä pisteessä että huoli-ilmoituksen paikka. Tiputin painoa ihan normaalipainon ala-rajalle ja se pahensi tilannetta. Onko kasvojoogasta apua? Muita kasvojen treenausohjeita?
Älä ehdota mikroneulausta, sitä jo säännöllisesti mukana tässä epätoivoisessa pelastusoperaatiosta.
Kommentit (4)
Kyllähän kasvojen lihaksistoa voi vahvistaa kuten muitakin lihaksia. Kokeilemalla löytää parhaat liikkeet, niitä vaan toistamaan. Nauru on hyväksi poskilihaksille :)
Ne ihme hieromiset ja siveltelyt on ihan yhtä tyhjän kanssa.
Ei sen välttämättä joogaa tarvitse olla mutta jotkut tietyllä lailla ja tiettyyn suuntaan tehdyt auttaa. Joitakin tiettyjä ainesosia sisältävät voiteet auttaa. Itselläni on ruusukvartsirulla ja se auttaa.
No miksei, onhan kasvoissa lihaksia. Oon kokeillut jotain kasvojumppaohjeita ja kyllä niitä tehdessä alkaa tuntea kasvolihaksensa.
Mut vanhenemista ei kukaan voi pysäyttää. Ja jos olet hyvin hoikka eikä sulla ole ihonalaista rasvakerrosta, niin rypistyt helpommin. Tietyssä iässä ikävä kyllä pitää valita läski tai rypyt. Tai botox ja kasvojenkohotus.
Joo ja Gua sha auttaa myös, jos vaan jaksaa tehdä.
T. N48