osaako teillä tokaluokkalaiset kertotaulun?
Meillä on alkanut nyt kahden ja viiden kertotaulun opettelu ja niistä oli koe. Poikani oli osannut oikein 7/10 ja opettaja oli laittanut uudelleen opeteltavaksi ja huomenna uusi koe. Lisäksi hän oli saanut moitteet huonosti menneestä kokeesta. Eikö tuo ole ihan hyvä saavutus ensimmäisestä kertotaulukokeesta vai pitääkö kaikki osata heti?
Kommentit (10)
KOittakaa harjoitella kotona ahkerasti. Kannattaa harjoitella päivittäin. Uusi kertotaulu tulee aina aika nopeasti opeteltavaksi, joten kannattaa harjoitella aina heti alta pois. Kakkosluokallahan opetellaan yleensä 2,3,4,5 ja 10 kertotaulut.
t. ope
esim. www. otavanoppimateriaalit. net/tuhattaituri/
sivulla on yksinkertaisia kertotaulu harjoituksia.
t. se sama ope
samoin eilen ja viikonloppun päivinä. Johan tässä äitikin kyllästyy. Kuinka paljon niiden kanssa täytyy raataa että menisi kokeet nappiin :(
osaa kyllä jo aika paljon kertotaulua ennestään
Kyllä tuo harjoittelun määrä jo vie lapsen koulu innokkuudenkin ennen pitkään.
Tsemppiä harjoitteluihin. Roottävänä harjoittelun määränä pitäisin tuntia päivässä. Sekin kannattaisi jakaa kahteen tuokioon.
t. se ope
Ope kirjoitti reissuvihkoon et lisää harjoitusta kun ei suju. Voi ei
2-4-6-8-10-12-14-16-18-20
sitten samalla lailla muut kertotaulut.
Sitten " tärppejä" : 2*5=10, 5*5=25 ja miten vmstä taas jatkuu 25-30-35---
Kaikki ei opi ulkoa - minäkin lasken ne aina vaikka koulutukseltani olen matemaatikko ja haka laskemaan.
Meidän tokaluokkalisen kokeissa oli, että 1 sai olla väärin, muuten meni uusintaan. Hän uusi muistaakseni 3 ja 4 kertotaulut, mutta kutosen, jota emme edes harjoitelleet, kun unohti, hän taas pääsi suoraan läpi - eli laski päässä.
poika opetteli tyynenä kertotaulua ja oppi mielestäni ihan hyvin. kun seuraavalla viikolla kysyttiin samaa uudestaan, hän ei muistanut. Juttu toistui aika monesti.
Valitin tästä opellekin, että oikeesti poika on lukenut ja ihmettelin ääneen, voisko olla oppimisvaikeuksia. (lukeminenkin edistyi melko hitaasti). ' No 5. luokalla selvisi vaikea luki-häiriö psykologin testeissä, jonne itse vaadin pojan pääsyä...
On kuulemma aika tyypilline oire...ois säästyettyä paljon tuskaa ja aikaa , jos opetkin ois tän tienneet...
mutta tuo kuulostaa jo varsin paljolta
rupeaa tuolla vauhdilla inhoamaan ainetta
kokeita meilläkin pidettiin melkein joka päivä, että kaikki opivat ja omaksuivat asian