Mies juo kaljaa näin kesäaikaan ke-la 3-10 annosta päivässä, onko normaalia kesätissuttelua mielestänne?
Miehen mielestä olen tiukkapipo niuhottaja, eikä hänellä mielestään ole mitään ongelmaa, koska pystyy olemaan peräti 2-3 päivänä viikossa juomatta. Kuulemma jos olisi alkoholisti, joisi joka päivä.
Kommentit (81)
Ihan perus. Olisit onnellinen jos ei edes tiukkaa mene.
Vierailija kirjoitti:
En kattoisi tuollaista. Meillä ei juoda kuin pari kertaa kuussa kesällä.
En minäkään katsoisi tuollaista, tarkoitan sinua
Haetko sä täältä jotain vertaistukea tohon ahdasmielisyyteesi?
Liruta sen pulloihin salaa alkoholitonta olutta. Jos se ihmettelee, että oluessa on jotain vikaa, sano, että pöhnääkö kaipaat.
Ei todellakaan ole normaalia, mutta alkoholistihan ei sitä myönnä edes itselleen.
Muakin ärsyttää, vaikka olisi vain yksi kalja illassa. Se haju vie lapsuuteen alkoholisti-isän luo. Yritän kuitenkin olla niuhottamatta. Saan itsekin juoda, mitä haluan. Jos määrä tosiaan ei estä mitään normaalia puuhaa, olisin hiljaa. 10 annosta kerralla on liikaa. Se olis ok muutaman kerran vuodessa ja mieluiten ns. poikien reissuilla.
Juttu on se että tuo vauhti vaan kiihtyy kun tulee toleranssi. Ja jos juo noin usein niin jää kiinni alkoholiin ja ilman ei voi elää. Ongelmasta kertoo kaksi asiaa: sinä joudut huomauttelemaan juimisesta koska olet huolestunut ja hän kieltää ongelman. Klassikkotapaus.
Tiedän tuon kehityskulun sillä äitini oli alkoholisti. Sitä haluaa uskoa että tahti hiljenee mutta ei se niin mene. Vaikka voisit elää NYT tuon tissuttelun kanssa mieti mitä on tulossa tulevina vuosina. Nyt on helpompi reagoida kuin myöhemmin kun olette valuneet entistä syvemmälle.
parempi kertakänni harvaksempaan, meinaan maksan kannalta. puritaanien kyttäyksen kannalta taas vaikka kokoajan lärvit.
Ihan normaalia. Ottaen vielä huomioon että arvioitu palamisaika on vajaan tunnin ja 10 päivässä olisi yksi virkistävä olut noin 1,5 tunnin välein. Tossa saa vielä kruisailla kartsallakin.
Mikään ei ole niin ärsyttävää kuin oluen läträäminen, ihan kuin olutjuopot olisivat muutoinkin hankalampia kuin he jotka ottavat kirkasta. Ei saa sanoa ja lopettaminen riippuu muista, josko he lakkaavat kälättämästä ja tekevät ihmeitä.
1-2 ihan ok lomalla saunan päälle, ruoan kanssa, veneellä jne. Kaikki yli 4 annosta on sit jo juomista.
En kattelis. Parempi olla yksin kun alkoholistin kanssa, älä tuhlaa elämääsi. Tuosta se vain pahenee, nähty on ja liian monesti.
Pakkoko se on juoppo mies ottaa? Minulle tulee koko ajan vastaan vain holittomia miehiä, mikä ei itseasiassa ole se ideaalitilanne, sillä tykkään ottaa joskus harvakseltaan juoman tai kaksi ilman mitään omatunnontuskia. Juomatavoista on turha alkaa nipottamaan, ainoa oikea muutos lähtee omasta halusta muuttua. Homma on siis selvä, ukko vaihtoon asap.
Turhaan nipotat. Noista määristä ei ole vielä edes humalassa. (Okei 10bisseä eri kuin 2)
Jos hoitaa arki hommat hyvin ja muuten asiallinen niin aika normi juttu
En kattoisi tuollaista. Meillä ei juoda kuin pari kertaa kuussa kesällä.