Päiväkodissa pakko nukkua päiväunet?
Lapsi aloittaa päiväkodissa ensi vuonna, siinä vaiheessa on 4.5-vuotias.
Ei ole nukkunut päiväunia enää aikoihin, varmaan ainakaan kahteen vuoteen ja hyvin pärjää pitkillä yöunillaan.
Miten päiväkodissa, onko kaikkien lasten pakko nukkua tai olla vuoteessa pitkällään? Lapseni tykkää rauhallisista leikeistä, eikä väsy niin, että vuodelepo olisi pakollinen. Mietin, että saako tämän tyyppinen lapsi olla muiden päiväunien aikana toisessa huoneessa, esimerkiksi itsekseen piirtelemässä, tietenkin niin, että päiväkodin hoitajat hänet kuitenkin koko ajan näkisivät. Tiedän, että lastani ahdistaa, jos hänen on pakko pysytellä sängyssä, vaikka ei väsytä.
Kommentit (6)
nukkunu päikkäreitä enään yli pariin vuoteen kuin TODELLA harvoin. Nyt kun on päiväkodissa niin ei tarvitse sielläkään nukkua jos ei halua, mutta hetken pitää levätä eli sen aikaa kun lukevat sadun. Pari kertaa on neiti nukahtanu. Mutta meillä onki tyttö eskareiden ryhmässä kun muussa ryhmässä ei ollut tilaa ja haluttiin molemmat lapset samaan päiväkotiin.
Eli heräättekö aamulla samaan aikaa päiväkodin alettua? MIkäli aamunne aikaistuvat, niin saattaa olla hyväkin juttu, että lapsi nukkuu päiväkodissa. Muuten teille ei jäisi enää ollenkaan yhteistä aikaa, vaan lasen pitäisi mennä nukkumaan melkein heti iltaruuan ja pesujen jälkeen. Ei varmaan noin pitkän tauon jälkeen nukahda, jos ei ole väsynyt; eivät ne PÄIVÄKODISSA nukuta tuntitolkulla (jotkut perhepäivähoitajat kuulemma nukuttavat koko iltapäivän).
Päiväkodissa on niin vilkasta että jokainen tarvitsee siellä lepohetken. Kannattaa opetella sitä jo entuudestaan kotona. Tekee lapselle enemmän kuin hyvää levätä päiväkodissa.
eli nukkua ei tietenkään ole pakko (milläs pakotat?), mutta levättävä on sadun ajan, eli vissiin sellaiset 30-45 min. Sen jälkeen ne jotka nukkuvat jäävät nukkumaan ja hereillä olevat lähtevät leikkimään ja piirtämään yms. hommailemaan.
ja sen resursseista. Yleensä varmaan onnistuu.