Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Joustetaanko yliopiston lisäaikahakemuksessa opintopisterajoista?

Vierailija
25.05.2022 |

Eli onko pakko olla vähintään se 1/3 tutkinnosta suoritettu vai voidaanko siitä joustaa? Onko kokemusta?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
25.05.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitä olet oikein tehnyt (tai jättänyt tekemättä) jos et ole saanut edes 1/3 tutkinnosta kasaan tavoiteajassa? Tarkoitatko kandia vai maisteria vai sekä-että?

Vierailija
2/4 |
25.05.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minun jatkoaikahakemuksissa joustettiin useita kertoja, mutta toisesta syystä. Tutkintoa oli suoritettu 80 % eli vähästä kiinni. Osa yliopistoista joustaa, osa ei. Voisit soittaa opintokoordinaattorille ja kysyä. Arvelen, että anomuksissa arvioidaan kokonaisedellytyksiä tutkinnon suorittamiseen ja muu elämäntilanne vaikuttaa myös.

Oletko suorittanut enemmän kursseja, joista puuttuu arvostelu? Onko sulla mahdollisuus keskittyä opintoihin täysipainoisesti tästä eteenpäin? Miten itse näet mahdollisuutesi valmistua? Onko muita opintoja, jotka voisit hyväksilukea osaksi tätä tutkintosuoritusta? Miten voisit nopeuttaa opinnoissa edistymistä?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
25.05.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

En ole kuullutkaan tuosta 1/3-vaatimuksesta. Lisäaikaa saa aika heppoisin perustein; yliopistot kun saavat rahaa valmistuneista.

Vierailija
4/4 |
25.05.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Katso sen yliopiston sivuilta missä opiskelet, JY:ssa missä olen itse kirjoilla toimitaan näin:

"Opiskelijalla, jolla on sallitun opintoajan päättyessä enintään 1/3 tutkintoon vaadittavista opinnoista suorittamatta, on mahdollisuus saada lisäaikaa. Puuttuvien opintojen maksimimäärä ei kuitenkaan ole ehdoton. Mitä enemmän opintoja puuttuu, sitä perustellumpi lisäaikahakemuksen tulee olla. Myös opiskelijan opintojen viimeaikaisella etenemistahdilla on merkitystä valmistumissuunnitelman toteuttamiskelpoisuutta arvioitaessa. Opiskelijan eduksi katsotaan opintoajan päättymistä edeltävä hyvä opintojen etenemistahti silloinkin, kun opintoja on suorittamatta enemmän kuin 1/3 tutkintoon vaadittavista opinnoista ensimmäistä lisäaikaa haettaessa."

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kaksi yksi