Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

brio zenton asennus

12.10.2006 |

Onko hankala asentaa autoon? Ohjeet kyllä aika huonot, kuvia vain muutama. Ostettiin kyseinen istuin nettikaupasta joten ei voi myyjältä kysyä vinkkejä. Nyt se on laitettu autoon mutta piilee epävarmuus onko oikein. Voisiko joku lyhyesti kertoa miten asennatte istuimen autoon.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
12.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ohjeet ei olleet mitenkään erityisen hyvät, mutta saatiin Zento asennettua pari viikkoa sitten autoon. ja tukevasti tuntuu pysyvän!



Laitettiin pelkääjän paikan taakse takapenkille. Meidän autossa (Citroen Xsara farmari) ei ollut metallilenksuja, joihin ne istuimen takana olevat vyöt tulee, joten kiinnitettiin istuimen mukana tulevat remmit etupenkin istuimen kiskojen etuosaan. Sitten remmit penkin alta taakse ja istuimen vyöt niihin kiinni ja kiristys. Takapenkin turvavyö taas laitettiin istuimen alta, vauvan jalkaosan päältä (ei kuitenkaan siis mene vauvan siinä istuessa jalkojen päältä) ja takaisin istuimen alta toiselta puolelta ja kiinni turvavyön lukkoon. Meillä siis 6kk vanha poitsu, matkustaa selkä menosuuntaan.



Toivottavasti ymmärsit mitä yritin selittää... ;)

Vierailija
2/2 |
13.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

kannattaa tarkistaa, ettei kiskossa ole mitään terävää kohtaa, ettei vyö kulu rikki!



Tämä nyt ei liittynyt varsinaisesti alkuperäiseen kysymykseen, mutta tuli mieleen.... Nimittäin yhden lastentarvikeliikkeen myyjä neuvoi kiinnittämään turvaistuimen vyöt kiskoihin ja toisessa taas huomattiin se, että juuri siinä kohtaa kiskoissa oli sellainen terävä kohta, joka kuluttaa vyön ennen pitkää rikki.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla