Suomi valmistautuu evakuoimaan ukrainalaisia potilaita lentokoneilla
Suomi valmistautuu evakuoimaan ukrainalaisia potilaita
Suomi on päättänyt osallistua Ukrainasta tulevien potilaiden lääkinnälliseen evakuointiin ja hoitoon osana EU:n yhteistä pelastuspalvelumekanismia.
Päätöksen tehnyt oikeusvaltion kehittämisen ja sisäisen turvallisuuden ministerityöryhmä tiedotti asiasta keskiviikkona.
Evakuoinnit tehdään lentokoneilla ja potilaslentojen järjestäminen vie viikkoja. Erityisasiantuntija Lasse Ilkka sosiaali- ja terveysministeriöstä sanoo, että potilaiden hoidontarve on laaja.
Potilaiden lukumäärästä on vain alustavia arvioita.
YLE
Kommentit (5)
Suomi on rikas hyvinvointivaltio, jolla on moraalinen velvollisuus auttaa hädänalaisia. Häpeäisitte, mokomat itsekkäät luuserit.
Hyvä ja asialinen aloitus , mutta trollausta täynnä.
Olikohan tämä nyt tässä
Vierailija kirjoitti:
Äly hoi älä jätä.
Kenen kuningasidea tämä nyt on. 😩
Suommi ja suommalaiset on rikkaita. Ommeillä varaa auttaa, säästetään ja leikataan vaikka jostai.
Nykyään kun ei pääse edes diabeteshoitoihin Lahdessa vaikka on lakisääteinen homma. Miten nyt yhtäkkiä on resusseja kuskata tänne potilaita toisesta maasta.
Hurraa!