Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vesirokon jälkitaudit?

Vierailija
15.05.2008 |

Kertokaa mitä kaikkea voipi olla?Meidän tytöllä 3v. meni vesirokko viikossa ohitse ja oli lievä. Nyt suurin osa näpyistä jo kuivuneet pois. 2 päivää on yskinyt ja viime yö oli aika levoton. Kuume nousi tänä aamuna melkein 39. Nuhaakin on vähän. Ettei olis vaan kehittymässä jotain keuhkokuumetta? Kokemuksia kaipaan. T: huolestunut äiti

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
15.05.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pyysivät tulemaan samana iltana.

Pojalla todettiin angiina mutta juuri jälkitautien vuoksi pitäisi vesirokon jälkeen mennä suht helposti lääkäriin.

Meidän tuttava perheen miehellä oli vesirokko ja se meni jälkitautina keskushermostoon.

Tämä ihminen opetteli kaiken alusta. Syömisen, kävelyn ja puhumisenkin pikku hiljaa.

pitkään oli teholla.

Puoli vuotta sairaslomalla.

Nykyään ok mutta saattaa vieläkin kävellessä heitättää kesken kaiken.

Vierailija
2/6 |
15.05.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei siis vaikuta kovin sairaalta, vaikka yskiikin. En mä tänään lääkäriin enää lähde kun päivystykseen on matkaa. Aamulla soitan lääkäriin ajan, niin saavat kuunnella keuhkot ja sais yskänlääkettä. Hunaja kun ei oikein auta.



Mitkä oli oireet tuossa keskushermosto jutussa??



ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
16.05.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

silti mielessä pyörii vakavat jälkitaudit...



Tytöllä meni yö ihan hyvin,vaikka hengitys vinkui vähän siinä kahden maissa yöllä. Lima alkaa irtoamaan paremmin, yskii nyt ihan eri lailla kuin eilen. Kuumetta on enää 37,9. Mittasin ihan pyllystä, että saan oikean lukeman. Vähensin siis 0,5 astetta. :) Kait olis vakavammasta kyse, jos tyttö ei jaksais leikkiä ym. Hän on ihan virkeä siihen nähden, että kuumettakin on. Aamupala ei oikein kunnolla kelvannut, mutta joi kyllä. Muutenkin on aamulla huono syömään. Että taidan seurata viikonlopun yli, miten tämä paranee/huononee. Toki vien päivystykseen jos henki menee ahtaalle, mutta siltä ei nyt vaikuta. Jospa tää on tavallinen flunssa. Huonolla tuurilla tuli heti vesirokon jälkeen...





ap

Vierailija
4/6 |
16.05.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Keuhkokuumeessa näkee yleensä, että lapsi hengittää käyttäen apulihaksia. Eli kylkiluiden alle tulee kuopat ja muutenkin maha liikkuu luonnottoman paljon.

Vierailija
5/6 |
16.05.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sinuna kävisin lääkärissä tänään. Ihan vaan varon vuoksi. Ei se niin iso ponnistus ole, vaikka toivottavasti turha käynti olisikin.

Vierailija
6/6 |
16.05.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lääkäri kuunteli tytön keuhkot ja sanoi niiden vähän rohisevan. Pääsimme lääkärille päivän viimeisenä asiakkaana. Labrat oli kiinni, niin ei voinut tulehdusarvoja katsoa ja verikokeita otettua. Ei siis sanonut diagnoosia, mutta määräsi antibiootin, Kefexin nimisen. Enkä siinä kiireessä sit tajunnut kysyä että oliko keuhkonputkentulehdusta vai mitä? Mutta katsotaan pureeko tuo antibiootti vkonlopun yli ja maanataina sit uudestaan lääkäriin jos vointi huononee.



Kyllä se äidin vaisto jotain kertoo...onneksi menin. Olisi vain aamulla pitänyt vaatia kovemmin lääkärille pääsyä. Siis soitin aamusella jo, mutta sain vain puhelinreseptin yskänlääkkeeseen.



ap

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kaksi viisi