Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko Eccojen ja Vikingien goreissa kokoeroa?

10.10.2006 |

Onko kenelläkään kokemusta molemmista goretex-kengistä, Ecco ja Viking? Siis onko esim. koko 25 suurinpiirtein samankokoinen molemmissa ja minkälainen lesti (leveydeltään) ko. kenigssä on? Pähkäilen kummat ostaisin... Kiitos vinkeistä!

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
10.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla on sellainen mielikuva, että Eccoja on ainakin erilaisia lestejä. Sieltä siis ehkä helpompi löytää kapeat kuin Vikingeistä.



Niin ja sit noista kokoasioista, niin minusta Viking on ollut ehkä normaalikokoinen ja Ecco kokoa pienempi kuin mitä koko antaa ymmärtää. Veikkaisin siis, et Ecco 26 vois vastata Viking 25, mut en ole kyllä varma, kun välillä tuntuu, että ihan merkin sisälläkin on melko paljon kokovaihtelua. Mittanauha on hyvä kaveri, noistahan saa pohjallisen irti, niin on tosi helppoa vielä.



Niin ja noissa kengissä on sit tosi monenmoista molemmissa. Olen nähnyt aiva huiput Eccot, joita ei varmaan mitkään Vikingit peittoais (täysnahkaiset Eccot), mut sitten taas ihan onnettomat lörpsänät Eccot, jotka taas mitkä tahansa Vikingit voittais. Vikingeissä myös eroa paljon, et miten paljon on kumia, nahkaa ja kangasta. Äkkivilkaisulla minusta Sokoksen kantistarjous Vikingit näytti hyviltä ja Stockmannin hievenen huonommilta. Niin ja sitten sellainen havainto vielä noista kengistä, että Vikingeissä ehkä vuoressa villaa enemmän seassa, olisko siis Eccot tekokuituiset kokonaan lasten kengissä?



Vierailija
2/4 |
10.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

eli näyttäisi olevan kuin Melba sanoi eli noin kokoa pienemmät (ja viime talvena oli Viking ja ne olivat taas ihan normaalit). Lestistä en osaa sanoa kovin tarkkaan, Ecco ehkä hieman kapeampi kuin Viking.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
10.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tämä valaisi asiaa!

Vierailija
4/4 |
11.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä Eccossa 23 oli liian pieni, olisi pitänyt olla 24 ja Vikingin 22 oli puolestaan sillä hilkulla, ettei ole liian iso. Eli eroa on!