Suomalaista ympäristöosaamista
Kiinalainen yritys rakentaa Haminaan akkutehtaan. Business Finland eli veronmaksat lahjoitti 15 miljoonaa vedenpuhdistamon rakentamiseen. Lopputulos oli todella luova. Sekoitetaan jätteeseen enemmän merivettä niin se laimenee.
Kommentit (19)
Yhtiöstä korostetaan, ettei natriumsulfaatti sinänsä ole myrkyllinen yhdiste, vaan tavallista ruokasuolaa turvallisempaa.
Todellisuudessa veden pieneliöt kuolevat kun pitoisuus on 1,7 milligrammaa per litra.
linkit.
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000010248384.html
https://www.carlroth.com/medias/SDB-8560-FI-FI.pdf?context=bWFzdGVyfHNl…
Ympäristöasiantuntijoiksi valitaan ihan muulla, kuin suojeltaustalla. Mikä tahansa käy, vaikka uskonnonopetteja tai perinteinen insinööri, kunhan ei vaan ole suojeluhalukkuutta. Lakia pitää tulkita suojelunvastaisesti, ennenkuin tulee valituksi. Muutenhan hankkeet kaatuvat.
Suomalaisten luontosuhde on todella heikolla tolalla. Jumala meitä auttakoon, jos enää voi.
Eikös Vaasaankin suunnitella akkutehdasta? Tämäkö on sitä vihreää siirtymää että vesistöt tuhotaan? Ihmettelen.
Vierailija kirjoitti:
Eikös Vaasaankin suunnitella akkutehdasta? Tämäkö on sitä vihreää siirtymää että vesistöt tuhotaan? Ihmettelen.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/vaasaan-suunnitellaan-uutta-akkumat…
Miksi ette lue koko uutista? Kopensaation vuoksi kaikilta suomalaisilta maanviljelijöiltä odotetaan hyvin kalliita ja hankalia toimia, jotta maaperässä luontaisesti oleva fosfori ei valuisi Itämereen esimerkiksi jostain Polvijärveltä asti. Ongelmahan ei ole peltoihin pintaan lisätty kasvua tukeva fosforilannoite vaan maaperässä oleva fosfori, jonka liukenemiselle nyt etsitään ratkaisuja. Tehdas saa päästellä ruokasuolaa mereen huoleti, kun muut tahot huolehtivat omalta osaltaan Itämeren kuormittamisen vähentämisestä.
Kemijokeen lasketaan putkea pitkin kaivosjätteet. Avo-oja ei käy koska siitä näkisi suoraan sen moskan mitä jokeen päätyy.
Vierailija kirjoitti:
Kemijokeen lasketaan putkea pitkin kaivosjätteet. Avo-oja ei käy koska siitä näkisi suoraan sen moskan mitä jokeen päätyy.
Ihanaa vihreää siirtymää
Pohjoisruotsiin tulee vihreää terästä ja vihreää lannoitetta tuottavat tehtaat jotka vaativat helkkaristi vihreää sähköä.
Seuraus on että Suomessa sähkön hinta nousee rajusti. Kuka maksaa?
Suomalaien kuluttaja tietysti.
Kiitos vihreät.
Hölmöläisen hommaa, lisäksi isoja tuulivoimapuistohankkeita suunnitteilla vähän joka paikkaan. Luonto tuhotaan täysin, mitään hyvää ja kaunista ei jää tuleville sukupolville jos emme nyt ala vastustamaan näitä.
Väitetään että kaikenlainen tekniikka kehittyy mutta tehtaiden saasteisiin ja jätteisiin sitä ei käytetä tarpeeksi. Rahasta kyse kuten aina. Puhdistus maksaa ja saastutus ei. Yrityksiltä ei saa vattia oikein mitään mutta nehän saa vaatia vaikka mitä. Suomessakin yritysmaailma sai hallituksen ottamaan ohjelmaansa kaikki niiden toiveet. Ihan kirjoitusvirheitä myöten.
Onko poliitikot bisnestä varten vai miten tämä pitäisi ymmärtää? Saa tänne sijoittaa en minä sitä halua kieltää. Hävettää sekin kun suomessa on maailman lepsuimmat kaivoslait. Yritysten puheet vastuullisuudesta ovat ihan puuta heinää. Vain korkeimman oikeuden päätöksellä korvaavat vesistön sotkemisen seurauksia. Sehän on jo nähty. Harmaa talous on poliittisessa suojelussa. Talousrikostutkijat saisi tuplata ja silti niitä olisi vähän. Ei ole korruptioo ehei...
Ennen vaaleja persut uhosivat lakkauttavansa ympäristöministeriön. Taas yksi vaalivalhe lisää.
Vierailija kirjoitti:
Kemijokeen lasketaan putkea pitkin kaivosjätteet. Avo-oja ei käy koska siitä näkisi suoraan sen moskan mitä jokeen päätyy.
Sitä putkea myös vastustetaan mutta ei taida vaikuttaa. Saattaa kalastus loppua siinä kun jätteet päätyy jokeen.
Valtiovalta harjoittaa rikollista toimintaa.
Mykkäselle tervahöyhenpuku, hän on luonnon vihollinen kärkipäästä.
Helsingissä keskustan puita kaadetaan melko aktiivisesti, tilalle muovisia palmuja. Turistitkin ihmeissään mistä on kyse? Vanhoja puita vaalitaan kaikkialla, mutta ei Suomessa. Eipä ihme, Helsingistä muuttaa väkeä pois.