Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Koetteko itsenne sosiaalisesti taitaviksi?

Vierailija
06.05.2022 |

Olen 36v ja minulla on 1 lapsi. Olen töissä paikassa jossa on muita naisia, enkä koe pääseväni mitenkään porukkaan mukaan. Muut juttelee kaiket päivät yhdessä ja minun keskusteluyritykset on tökeröitä ja aina olo niin ulkopuolinen. Kotimatkalla on aina hirveän surkea olo kun päivä työpaikalla on ollut niin kurja. Olen aiemmin luullut olevani sosiaalinen ja taitava keskustelija, mutta nyt olen kohdannut paikan jossa kuukausi toisensa perään koen olevani entistä surkeampi saamaan kontaktia muihin. Mikä tässä auttaisi?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
06.05.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

En ole. Minä olen kamppaillut aiheen kanssa koko ikäni, ja epäilisin itselläni jotain autismia tms, mutta terapeuttini on kumonnut tämän epäilyn. Olisin tyytyväinen johonkin diagnoosiin, mutta kai pitää tyytyä vain siihen että olen sosiaalisesti outo tai kömpelö. Pitkään tosiaan olin sitä mieltä että koko kouluajan kestänyt kiusaaminen ja perheväkivalta esti minua oppimasta sosiaalisia normeja ja sosiaalista kanssakäymistä, mutta nyt ajattelen että ehkä se on synnynnäistä.

Minulla on ollut kavereita ja muutama ystäväkin, mutta en saa pidettyä näitä ihmissuhteita. Uusien kaverien haaliminen ei siis ole ratkaisu, joten yritän opetella elämään nyt yksin.

Vierailija
2/4 |
06.05.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei tarvi tulla kaikkien kanssa juttuun, omanlaisia kavereita löytyy kyllä vielä!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
06.05.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen ihan tarpeeksi sosiaalisesti taitava. Olen se mikä olen ja ymmärrän oikein hyvin, että kaikkien kanssa ei vain juttu luista. En ota mitään paineita siitä luistamattomuudesta ja koska tykkään olla yksin, niin minulla on ihan kivaa olla omassa seurassani.

Hyväksy siis sinäkin se, että teet työsi ja se riittää, enempää ei tarvitse yhtään. Sinulla on omat porukkasi, joiden kanssa on helppo olla ja sillä mennään. Asiasta on ihan turha tehdä ongelmaa.

Vierailija
4/4 |
06.05.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse tulen toimeen 95% ihmisistä, mutta se 5% on jotenkin järkyttävää seuraa. Yleensä kauheaa polpotusta vailla sisältöä, päälle puhumista ja yleistä aggressiivisuutta. Ei sellaisen kanssa voi keskustella ollenkaan.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme yhdeksän kahdeksan