Lue keskustelun säännöt.
2000-luvun alun Jyskin "apteekkarinlipastot" - mitä maksoi silloin ja mitä sellaisesta voi maksaa/pyytää nykyään?
02.05.2022 |
Joskus 2000-luvun alussa Jyskissä myytiin sellaisia puisia (olisiko mäntyä) ns. apteekkarinlipastoja. Ne olivat siis osina ja itse koottavia. Muistaako kukaan, mikä olisi ollut sellaisen ison lipaston hinta tuolloin? Mitä sellaisesta on asiallista pyytää/maksaa nykyään käytettynä ja alkuperäiskuntoisena (ei itse maalattuna)?
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Muistaakseni hinta oli siinä satasen paikkeilla. Kaveri moisen hommasi ja sellainen huono puoli ainakin sen lipastossa oli, että laatikot avautuivat "epätasaisesti". Joku laatikko avautui kunnolla, joku puoleenväliin ja joku vain lähes rakoselleen. Etulevyt myös irtoilivat liitoksistaan, lienevät olleet vain joillakin puutapeilla kiinni.
Ei kai tuollainen kovin paljoa voi maksaa kun on kuitenkin tuollainen kokoa itse-kapine. Enintään muutamia kymppejä ehkä?