Onko muillakin vaikeaa pitää alkoholiton viikonloppu?
Vähän samanlainen olo kuin nikotiininhimo juuri lopettamisen jälkeen.
Kommentit (30)
En sanoisi vaikeaa vaan pelkästään tylsää. Viime viikonloppukin meni selvinpäin. Samoin menee tuleva. Siitä seuraavalla viikolla saattaa hyvinkin korkki aueta.
En viitsi edes yrittää, kun ei ole pakko. Pakon edessä homma onkin helppoa kuin heinänteko. Kuten vaikka töiden tai jonkun muun hyvän syyn takia.
Ei viitsi edes yrittää. Paljon hauskempi ottaa saunakaljaa ja ruoan kanssa viiniä.
Ei ole. Mutta ihan mahdotonta on olla ilman sokeria edes yksi päivä. Viddu.
Vierailija kirjoitti:
En sanoisi vaikeaa vaan pelkästään tylsää. Viime viikonloppukin meni selvinpäin. Samoin menee tuleva. Siitä seuraavalla viikolla saattaa hyvinkin korkki aueta.
Mulla oli kakskymppisenä tylsää ilman alkoholia, mutta se liittyi silloin siihen ettei juonut kavereiden kanssa yökerhossa. Nykyään seura ei ole välttämätöntä, vaan on tullut tavaksi ottaa olutta viikonloppuna. Tiiän että pitää harventaa ja nyt on oikea hetki.
Ap
Just nyt on vaikee sihauttaa. Ei tekis millään mieli.
Ei ole. En ole alkoholisti.
Jos on vaikeuksia olla ilman, se on jo huono merkki.
Keittiössä on kaksi litran pulloa alkoholia. Olen lantrannut kahdeksalla senttilitralla vettä kummankin pullon, 2 senttilitraa olen koekäyttänyt. Se alkoholi on sähköttömän päivän varalle, joita täällä sattuu hyvin usein, joka kuukausi on lyhyempi tai pitempi katkos. Jos tekisi tietokoneella kriittisiä juttuja, pitäisi olla UPS. Takaisin alkoholiin. Jos se olisi lantraamatonta, se savuttaisi Trangiassa ja nokeaisi kattilat ja pannut. Eli on hyvä olla alkoholia varalla, ei sitä tarvi heti käyttää. Paitsi autossa talvella tuulilasin takia.
Ei ole.
Sehän on vain korvien välistä kiinni.
Huomenna tulee 70 päivää tipatonta täyteen, kun ajattelin hieman puhdistaa röörejä ennen kesää.
Sataseen asti mennään.
Joo kyllä tämä on opettelua viettää viikonloppua ilman viiniä. Ärsyttävää miten onkin ottanut tavaksi juoda aina vapaa-ajalla. Nyt täytyy opetella tavasta pois, kun kertyy kiloja liikaa ja naama on turvoksissa.
No ei. En ole kolmeen vuoteen juonut pisaraakaan alkoholia kun ei ole vaan maistunut. Mitään ongelmaa ei ollut sitä ennenkään (kaverin synttärit jäi siis viimeiseksi ottokerraksi)
No todellakin. Ja miks pitäis. Hyvää ruokaa, hyvää viiniä, nam. Viikolla myös.
Viimeksi 26 vuotta sitten on ollut selvä viikonloppu.
Ei. Alkoholi on aina päätös. Jos en päätä, ei tule otettuakaan. Joskus on ollut viikolla mielessä, mutta unohtuu touhutessa.
Ei. Juon arkipäivinä, niin ei mene viikonloput ryyppäilyyn.
No tavoitteena on olla kuukausi ilman tippaakaan. Kaksi viikkoa on mennyt helposti, kyseessä on lähinnä kyllästyminen jota lievitän alkolla.
Joo, minäkin olen addiktoitunut. Sama pätee anaaliseksiin.