Miten voi desinfioida kengät?
Kommentit (10)
desinfioida sillä käsihuuhteella, jota sairaaloissakin käytetään ;) Eli reilu tujaus paperille, pyyhi paperilla kengän sisusta ja anna kuivua kunnolla ;)
kengät tule, mutta esimerkiksi teattereilla ym tätä tapaa käytetään, ettei mm. jalkasilsa leviä ja on tehokas tapa..
Pakastaminen ei riitä.
Apteekissa kerran neuvottiin että ostat nestemäistä desinfiointiainetta (haavanpuhdistunsainetta, esim neo-amisept) ja panet sen suihkepulloon (joita taa saa marketista). Sillä sit suihkuttelet kengän sisään.
Pyyhkiminen ei ole yhtä tehokasta.
Jalkasieni kuolee kyllä myös jos saunotat kengät: useampi tunti 80 asteessa. Jos kengät kestää...
Jos omistat höyrypesimen, niin sillä käsittely.
Meillä on aina kotona desinfiointiainetta suihkepullossa. Sitä myydää joka paikassa, jopa Prismoissa siellä missä laastareitakin. Sitä suihketta on kätevä suihkuttaa just esim. kengänpohjiin tai kenkiin sisään. Samoin haiseviin kainaloihin. Käsiin myös. Pullo kulkee käsilaukussakin.
Neo Amisept on hyvä, se ei ole hyytelöä niin kuin käsidesit vaan ihan litkua eikä siis jätä jälkiä kenkään. Sitä voisi suihkutella kengän sisäpuolelle.
Jos on kyse jalkasienen poistamisesta kengästä, niin paras on ostaa apteekista jauhetta, joka on tarkoitettu jalkasienen hoitoon ja ripotella sitä reilusti kenkien sisäpuolelle. (Jalkoihin tuollainen jauhe ei tartu, ne kannattaa hoitaa esim. lääkeliuoksella.)
Vierailija kirjoitti:
Meillä on aina kotona desinfiointiainetta suihkepullossa. Sitä myydää joka paikassa, jopa Prismoissa siellä missä laastareitakin. Sitä suihketta on kätevä suihkuttaa just esim. kengänpohjiin tai kenkiin sisään. Samoin haiseviin kainaloihin. Käsiin myös. Pullo kulkee käsilaukussakin.
Kannattaisi harkita noitten desinfiointiaineiden kanssa läträämistä! Onhan tiedossa , mihin se on johtanut!
Miksi?
Lenkkarit voi ainakin pestä koneessa, tosin ei kai niitäkään voi keittää 90 asteessa.
Osta uudet kengät jos pöpöt noin paljon pelottaa.
Pakastimessa ei voi desinfioida.