Mikä ärsyttää eniten Tori, Huutonet- ja FB-kaupanteossa?
Jos jätetään laskuista selvät huijarit.
Itseäni varmaan tinkaajat, koska hintapyyntöni on aina vähintäänkin kohtuullinen tai halpa.
Kommentit (40)
Myyjät, jotka ovat nähneet viestin mutta eivät vastaa mitään. Just vähän aikaa sitten kävi taas näin. Ilmoitus oli jätetty pari päivää aiemmin ja on yhä nytkin esillä, olin valmis maksamaan pyydetyn hinnan heti. Ainahan voi tapahtua jotain, myyjä lähtee reissuun, on sairas tai kiirettä, ettei ehdi hoidella kauppoja mutta miksei kommentoi sanallakaan, en ymmärrä...?
Se, että myytävä tavara ei vastaa kuvausta. Ärsytystä lisää entisestään jos sille on vielä laitettu ihan hirveästi hintaa.
Esim. kohteella on kuntoluokitus hyvä ja ilmoituksessa kehutaan erikseen miten hyvässä kunnossa on. Todellisuudessa siinä on ihan selvää käyttökulumaa, on tehty jotain omia muokkauksia tai korjauksia, tuote on ehkä jopa rikki. Joskus näitä on väitetty jopa Uudenveroiseksi.
Minulla ole mitään sitä vastaan, että tuommoista tavaraa myydään, mutta sen pitäisi näkyä huomioituna hinnassa ja ennen kaikkea ne puutteet ja viat pitäisi kertoa kuvauksessa.
Se että selkeää osoitetta ei voida antaa lukuisista pyynnöistä huolimatta. Ei paljoa auta, jos annetaan osoitteeksi kakkaraisenkatu 10, jos kerrostaloja on useampi siinä osoitteessa
Suttuiset kuvat, joista ei saa mitään selvää tai tavara kuvattuna vain yhdestä kuvakulmasta.
Vierailija kirjoitti:
Myyjät, jotka ovat nähneet viestin mutta eivät vastaa mitään. Just vähän aikaa sitten kävi taas näin. Ilmoitus oli jätetty pari päivää aiemmin ja on yhä nytkin esillä, olin valmis maksamaan pyydetyn hinnan heti. Ainahan voi tapahtua jotain, myyjä lähtee reissuun, on sairas tai kiirettä, ettei ehdi hoidella kauppoja mutta miksei kommentoi sanallakaan, en ymmärrä...?
Varmaan moni muukin on ollut valmis maksamaan pyydetyn hinnan jo ennen sinua ja myyjä odottelee noutoa tai maksun näkymistä tilillä, molemmat eivät näin pääsiäisen aikaan tapahdu välttämättä ihan heti. Kaikkiin ei välttämättä tule vastattua, kun niitä viestejä samasta todella monta, tulee lähinnä olo, että olisi pitänyt pyytää enemmänkin, kun kiinnostusta on noin paljon. Yhden kanssa on sopinut kaupoista, mutta niitä ei ole tehnyt loppuun saakka, muutamalle seuraavalle on ilmoittanut, että odottelen ostajaa, mutta otan yhteyttä, jos ei ota/ilmesty.
Laitetaan av ja sitten ei ikinä enää kuulu mitään. Sovitaan kauppa ja sitten ei ikinä enää kuulu mitään.
Ihmisten onneton lukutaito, tai pitäisikö sanoa lukuviitseliäisyys.
Kysytään asioita, jotka kerrotaan ilmoituksessa. -
Asioita, jotka kerrotaan ilmoituksen ensimmäisissä sanoissa. Asioita, jotka kerrotaan otsikossa!
Ja kun itse on ostamassa ja lähettää viestin, jossa on useampi kysymys, niihin kaikkiin ei vastata. Vastausviestissä on vastaus siihen ensimmäiseen kysymykseen eikä muuta. Siis eivätkö ihmiset ihan oikeasti lue paria sanaa pidemmälle, mihin ovat vastaamassa? Tätähän tapahtuu myös esim. työasioissa.
Olenkin ruvennut lähettämään kysymykset yksi kerrallaan. Vaikka olisikin tosi kätevää saada asiat kerralla selviksi. En kysele mitään ihmeellistä, mutta vaikka kysyisi vain maksu- ja hakuasioita.
Siinähän ärsyynnytte, tinkiminen kuuluu kaupantekoon.
Torissa ns. hupihuutajat ja oharien tekijät.
Vierailija kirjoitti:
Siinähän ärsyynnytte, tinkiminen kuuluu kaupantekoon.
Kannattaa muistaa, että tinkimisessä on kaksi osapuolta ja myös myyjä voi ryhtyä tinkimään tyyliin saat tuotteen 20 eurolla, jos noudat sen 15 minuutissa, muuten hinta on 40 e. Ai ei käy, no harmi.
Just nuo kunnon kuvaukset. Kuvasta näkyy ihan selvästi että kirjan kannet ovat selvästi kuluneet tai lehden kannessa taittuma; "erinomainen kunto".
Sitten on esim. keräilyvinyyleiden myyjät, joilla on tarkka kuntomääritelmä, mitä arvostaisin muissakin tuotekuvauksissa.
Ihmiset jotka haluavat maksaa kännykällä vaikka ilmoituksessa lukee selvästi käteisellä.
Vierailija kirjoitti:
Siinähän ärsyynnytte, tinkiminen kuuluu kaupantekoon.
Siinähän tingit, en vastaa mitään.
Joka helvetin kerta pitää tinkiä. Myyn muutenkin erittäin halvalla tavaraa ja suurimmat kulut tulevat yleensä postikuluista, en minä nyt sentään niitä rupea kustantamaan ostajalle.
Tinkiminen kuuluu välillä kyllä kaupantekoon mutta RAJANSA SIINÄKIN.
Kysellään jotain älyttömän tarkkoja tietoja myytävästä tavarasta taikka postitustavasta ja sitten ei tehdäkään kauppoja. En nyt siis tarkoita mitään tavaran mittoja tms vaan esim. vaatteen tuotenumeroa. Ilmoituksessa lukee että kyseessä on käyttämätön vaate joka on ostettu vuosia sitten ja kyseessä ei ole mikään keräilykappale tai kallis merkkivaate, eli mitä ihmettä voi ihminen tehdä sillä tuotenumerolla?
AP:n käsitys hintatasosta ei välttämättä ole oikea.
Esimerkki.
Harrastan erästä alaa ja siihen liittyen oli huutonetissä mielenkiintoinen kohde myynnissä. Oli vain tökerösti ylihinnoiteltu, joten houkuttelevuudestaan huolimatta jäi ostamatta. Lisäksi myyjä vielä kehui kohdettaan harvinaiseksi (mitä se toki osittain olikin) ja ettei edes vastaa mihinkään hinnanalennuspyyntöihin.
No kohde pyöri vuosikausia myynnissä. Hinta sen sijaan aiemmista myyjän kommenteista poiketen aleni alenemistaan, kunnes alkuperäisestä hintapyynnöstä oli pudonnut jo 50% pois. Eikä edelleenkään mennyt kaupaksi, koska hinta oli vieläkin 2-3 kertainen realistiseen hintaan nähden.
Itse löysin jossain vaiheessa vastaavan tuotteen muualta ja lopetin kohteen seuraamisen. Ehkä sen joku sitten lopulta osti, mutta todennäköisesti murto-osalla siitä, mikä oli ilmoittajan mielestä alkuperäinen "oikea" hinta.
Hupishoppailijat. Varaillaan ja kysellään, mutta kun pitäisi maksaa niin häviävät kuin p*eru saharaan.
Kun alustat eivät toimi! :( Nyt on Huutis alhaalla, välillä Tori enkä ikinä myy FB:ssa - joten tässä käkitään sitten, prle. Eivätkä edes ilmoita mitään (ilm. palvelimet taas tipahtaneet....). Hyi!
Tinkiminen. Ja se kun ilmoituksessa on kuvia myytävästä tuotteesta ja kaikki mahdolliset tiedot kerrottu niin silti tulee kysymyksiä että minkä värinen on, saako mittoja jne.... Siten jos lukee ei postitusta niin kysytään postitatko? Ja se että halutaan varata ajaksi x eikä sitten olla varmoja halutaanko sitä kuitenkaan tai jos muutetaan mieltä ettei enää tavara kiinnosta niin sitä ei ilmoiteta.