Uupunut äiti ei saa lastaan pikaisesti päivähoitoon vaan joutuu odottamaan sen 4 kk
Näin ystävälle sanottiin, että uupumus ei ole syy nopeuttaa hoitopaikan saamista kuten opiskelu tai työ. Just ja mihinhän kuntoon 4 kk:ssa uupunut äiti mahtaa mennä...
Kommentit (57)
Jos sanot, että jokin asia on hölynpölyä, niin
PERUSTELE MIELIPITEESI.
Keskustelu ei etene minnekään, jos ihmiset eivät perustele näkökulmaansa.
olet johtunut moisen epäoikeudenmukaisen kohtelun uhriksi. Mutta oletko sinä onnellisempi, kun olet ansiosidonnaisella? Jos et, niin etkö voisi hakea muuta työtä? Jos kuulut liittoon, niin eikö tätä kokemaasi epäkohtaa voisi korjata? Jos olet tyytyväinen elämääsi, niin eihän tässä ole mitään " ongelmaa" ?
En ole onnellinen. Olen väsynyt, masentunut ja katkera siitä, että tätä yhteiskuntaa pyöritellään tällä tavalla.
En jaksa enää hakeutua työelämään, koska tällainen moraaliton käytös on työnantajapiireissä hyvin normaalia.
Olen rationaalisesti laskenut, että henkisesti terveellisempää on olla kotona työttömänä kuin lähteä kisaamaan työmaailmaan. Työstä tykkään ja lapsista. Mutta mun psyyke ei kestä nykyistä meininkiä työelämässä.
Siksi olen moraaliton lusmu.
kun kysyit, että miksi Sinun tulisi toimia oikein, kun työnantajasi ei toimi, niin mielestäni sinun tulisi toimia oikein, itsesi vuoksi. Jos katsot, että et tällä hetkellä toimi oikein, niin sinä kannat siitä " morkkiksen" , ei yhteiskunta.
Ap:n mainitsema äitihän hakee APUA, että voisi huolehtia lapsistaan. Se on vastuun ottamista, ei heitteillejättö.
" Se ei ole mikään tekosyy jättää omat lapset heitteille.
[/quote]
"
tuskin nyt sentään mikään " moraaliton lusmu" olet. Kuulostat ihan fiksulle, vaikka filosofoitkin;) Taidat kärsiä masennuksesta, voisiko siihen saada apua? Eikö alasi työpaikkoja löydy muualta, vai onko välimatka este? Mites se alasi liitto?
Yksi huutaa koko ajan toista suvaitsemattomaksi. Suvaitsematonhan on se itse, joka sanoo toista suvaitsemattomaksi.
Sitten vielä on olevinaan niiiiin viisas. Naurettava tyhjänpyörittäjä olet. Tuu alas sieltä pilvilinnoistas.
koventumassa koko ajan. Olen alalla ollut kymmenen vuotta pätkätyöläisenä ja kunta-alan käytännöt vain raaistuvat raaistumistaan, koska rahat ovat lopussa ja moraali myös.
Meninpä minne tahansa, törmään samoihin juttuihin.
Olenkin päätellyt, että ainoa keino selvitä hautajaisiini saakka on pelata samoilla korteilla kuin työnantaja. Ne kortit eivät ole kovin kauniit.
saanut mitään apua, pahaan oloosi? Tsemppiä sinulle ja kaikkea hyvää, lähden nyt siivoilemaan. . . Kyllä tämä kotiäidin elämäkin on välillä aika puuduttavaa=) Hyvät viikonloput kaikille!
Kiitos! Olit eka nettituttavuus joka ei sanonut legendaarista kommenttia:
" Olet varmaan niin paska työntekijä, et sul ei sen takii on töitä."
Minäkin alan siivota!
60
mieleenikään syylistää Sinua! Uskon/tiedän, että yhteiskunnassa tapahtuu paljon vääryyttä, vaikka sitä " omaa vastuuta" aikaisemmin toitotinkin;) Imurointi jatkukoon=)
Lapsesta on ensisijaisesti vastuussa lapsen vanhemmat, ei yhteiskunta. Miksei muuten lapsen isä hoida lasta, jos äiti on kerran uupunut?
ja kun heillä on huonosti nukkuva vauvakin ap
Vierailija:
Lapsesta on ensisijaisesti vastuussa lapsen vanhemmat, ei yhteiskunta. Miksei muuten lapsen isä hoida lasta, jos äiti on kerran uupunut?
pitää tappaa lapset, ni sit saa nopean avun ja intervention.
En tajua hommaa! Murhenäytelmien yhteydessä aina ihmetellään, miksi ei apua haettu ja saatu. Sitten kun joku hakee apua, häntä ei auteta.
Yhteiskunnalla on vastuu. On nykyisin tosi suosittua jättää ihminen yksin. Itse pidän pahempana tätä rahan perässä juoksevaa yhteiskuntaeliittiä kuin sitä äitiä, joka tappaa ja polttaa uuvuksissaan lapsensa.
Ja sitten vielä lykkää mihkä sattuu varapaikkaan, kun ei enää huvita. Vähän harkintaa ja vastuunkantoa olisi mukava nähdä!
Vierailija:
Ja sitten vielä lykkää mihkä sattuu varapaikkaan, kun ei enää huvita. Vähän harkintaa ja vastuunkantoa olisi mukava nähdä!
Puhutaan optiomiljonääreistä.
Puhutaan EU-puheenjohtajuuden aiheuttamista miljoonakustannuksista.
Jos meidän päättäjämme näyttävät meille tällaista esimerkkiä kuin he nyt näyttävät, niin miksi helevetissä yksityisen ihmisen pitäisi vielä pitää omasta moraalistaan kiinni.
Jos sitä vastuuta ei tunne valtaeliitti, niin ei sitä vastuuta tunne myöskään joku lähiömamma. Mitä isot edellä, sitä pienet perässä.
Vierailija: