onko suuri ero kahden ja kolmen lapsiluvun välillä?
Moi. Olen 30.v ja kahden ihanan lasten äiti. Nyt tuntuu siltä että ikää tulee vastaan pian ja mietin paljon kolmannen lapsen hankintaa. Mieheni joisi sanoa että on tyytyväinen tähän lapsilukuun. Onko rahallisesti ja muuten arjessa suuri ero kahden tai kolmen lapsiluvun välillä. Tuntuu että kädet eivät riitä mutta rakkautta kyllä.
Kommentit (9)
Jos ne kädet loppuu jo kahden kanssa niin ei kolmatta!
Reissussa ei kauheasti käydä muutenkaan. Mutta joo totta silloin kun lähetään niin maksaahan se. Miten muuten uskot vaikuttaneen muuten kuin rahallisesti? Ap
Kahden kanssa kädet riittävät! Mutta miten jos on kolme? Onko sellainen olo että ei riitä?
Minäkin olen 30v. ja kolmas "mietinnässä". Aikalailla olemme koko ajan ajatelleet, että kolme on meidän lapsiluku, mutta nyt kun sen aika on käsillä niin sitä on tosissaan alkanut miettimään, että onko meillä resursseja kolmeen. Meillä on jo 7-hengen auto, 6h omakotitalo, kaikki vanhat lastenvaatteet ja tarvikkeet, mutta vain 4 kättä. Nyt on tavallaan 1 lapsi per vanhempi, helppo sanoa "hoida sä tuo niin mä hoidan tämän" vaikka reissussa tai sairastellessa, mutta entä jos kuvioon isketään vielä kolmas vatsatautinen lapsi, kuka silloin ehtii hoitaa? Mutta turha kai sitä on liikaa miettiä, kyllä sitä selvitään vaikka tuplat tulis (tuplarattaatkin muuten löytyy jo sisarusten jäljiltä, täytyypä koputtaa puuta!).
Suurin ero on noin 80 000€, joka menee yhden sisaruksen kuluihin.
Kaikki standardiratkaisut ja palvelut lähtevät siitä, että perheessä on 2 lasta. Kolmas on esim lomareissuilla työnnettävä johonkin patjalle nukkumaan kun sänkyä ei ole.
Eihän sulla vielä ikä tule vastaan :-) Mun mielestä kolmas oli ihana lisä perheeseen, osasin ottaa niin paljon rennommin kaiken, joten kaikki oli helpompaa ja meni rutiinilla. Mielestäni työmäärä ei mitenkään kauheasti ole lisääntynyt, kuopus nyt 3-vuotias. Aina on halukkaalle syli löytynyt :-)
[quote author="Vierailija" time="04.10.2015 klo 19:48"]Moi. Olen 30.v ja kahden ihanan lasten äiti. Nyt tuntuu siltä että ikää tulee vastaan pian ja mietin paljon kolmannen lapsen hankintaa. Mieheni joisi sanoa että on tyytyväinen tähän lapsilukuun. Onko rahallisesti ja muuten arjessa suuri ero kahden tai kolmen lapsiluvun välillä. Tuntuu että kädet eivät riitä mutta rakkautta kyllä.
[/quote]
On eroa. Mun mielestä se toka lapsi meni siinä ekan sivussa. Ei tullut enää mitään shokkia työmäärän lisääntymisestä jne. Kolmannen lapsen syntymä oli sitten taas vähän samanlainen muutos kuin ekamitä syntymä. Kulut kasvoivat reilusti ja moni asia piti opetella uusiksi. Mutta jos rakkautta riittää, niin siitä vaan.
On. Sillä on valtava ero.
Ei pikkulapsivaiheessa. Rakkautta ja käsiäkin riittää. Hoitomaksujakin kompensoidaan ja samat haalarit menee sarjassa esikoiselta kuopukselle.
Auto on yksi juttu, mutta koskee enemmän turvaistuinvaihetta. Kun porukka istuu vöissä, niin kyllä ne mahtuvat tavalliseen autoon. Ja matkatavarankin määrä laskee, kun ei roudata matkasänkyjä ja rattaita sun muita.
Mutta kouluikäisenä se pommi tulee. Just tuo matkustaminen. Ette ole enää standardiperhe. Et pysty varaamaan mitään tarjousmatkoja netistä, koska "errror", tarvitsette kolme huonetta, ette kaksi. Tai hyttejä tai mkitä tahansa. Vaikka se kuopus vielä nukkuisikin isossa sängyssä teidän kanssanne tai tarvitsisi vain lisävuoteen.
Vaatteet eivät enää kierrä laisinkaan samalla tavalla, kuin pienillä. Varsinkin jos on eri sukupuolta vaikka se kolmas.
Koululaiset tarvitsevat jo kaikenlaista polkupyöristä bussilippuihin. Toki tähän voi laitaa rajaa kuinka paljon tahansa, mutta kärjistettynä: kolme Jopoa maksaa enemmän kuin kaksi Jopoa. kolme kännykkää maksaa enemmän kuin kaksi kännykkää. Kolme bussilippua maksaa enemmän kuin kaksi bussilippua. Ihan yksinkertaista matematiikkaa.
Siltikään en ikinä vaihtaisi pois kolmilapsista arkeamme. Pikkuveli on jotenkin täydentänyt meidät perheeksi.
Onhan sillä eroa varsinkin rahallisesti.
Arjessa siinä mielessä että autoon on hankalampi mahtua, meillä vaihdettiin auto isompaan. Talossa oli onneksi tilaa riittävästi.
Hotellihuoneet, laivahytit, perhetarjoukset ovat yleensä aina suunnattu 2 aikuista + 2 lasta -kombinaatiolle. Eli laivalle siis 2 hyttiä, hotelliin 2 huonetta jne. Mieti itse kuinka paljon enemmän maksat.
Kolmen lapsen harrastuksetkin vievät rahaa, puhumattakaan vaatteista. Tosin vaatteita pystyy kierrättämään samoin kuin harrastusvälineitä.