Miten eroon pettämisestä johtuvasta syyllisyydestä
Kertokaapa tämän kokeneet, auttaako aika vai mikä? Kadun ihan helvetisti tekoani, enkä suosittele kenellekään ryhtymään moiseen.
Kaikenlisäksi mies, jonka kansaa petin ei jätä minua rauhaan..
Tekisi mieli ampua itseni
Kommentit (14)
Joo, tätäpä juuri kysyin.
Mutta kiitos kuitenkin
Ap
Ajan kanssa, ajan kanssa. Saattaa mennä vuosia.
Ihan sama kysyitkö. Pettäminen loukkaa petettyä NIIN syvältä. Olet luottanut toiseen ja ollut myös luottamuksen arvoinen. Sitten toinen menee ja särkee kaiken. Siksi, että MINÄ itse halusin niin paljon. Olet tunteesi ansainnut.
No olisko pitäny miettiä ennenkuin petti?!
Miehen on jätettävä sinut rauhaan, jos niin määräät. Muussa tapauksessa ilmoitus poliisille ja lähestymiskieltoa hakemaan.
Syyllisyydentunne on hyvä asia. Voit käyttää sitä hyödyksesi, se on haaste. Tarkoitus on selvittää, miksi petit ja miten voit välttyä tekemästä niin enää uudelleen. Vastaus ei ole niin pinnallinen kuin että haksahdit kerran ja se on inhimillistä, tai suhteessa meni juuri silloin huonosti ja tarvitsit piristystä/itsetunnon pönkitystä. Oikea vastaus löytyy persoonastasi ja ratkaisu on, että pystyt muuttumaan ihmisenä, et vain muuttamaan käytöstäsi. Ja ihmisen muuttuminen - se on todella vaikeaa, jopa harvinaista. Ihminen ei yleensä muutu.
Kerrot rehellisesti miehellesi, hän päättää antaako anteeksi vai ei.
Missä on vika jos ei tunne syyllisyyttä ja ajattelee seksin vain seksinä?
Iloitse siitä ettet jäänyt kiinni. :)
[quote author="Vierailija" time="05.10.2015 klo 12:15"]Missä on vika jos ei tunne syyllisyyttä ja ajattelee seksin vain seksinä?
[/quote]
Silloin sen täytyy olla selvää parisuhteen molemmille osapuolille, eikä niin että toinen harrastaa sitä "vain seksiä" toisen selän takana. Ymmärrätkö? Vai haluatko itse olla suhteessa, jossa sinua tahallaan loukataan?
Yritä keksiä jotain ongelmia tuntemillesi uskollisille pareille ja onnellisille perheille, varsinkin niille joille olet eniten kateellinen. Älä ole nöyrä elämän edessä äläkä kehity ihmisenä, vaan pyri mustaamaan muita. Anna tällainen esimerkki lapsillesi.
[quote author="Vierailija" time="04.10.2015 klo 14:40"]
Kertokaapa tämän kokeneet, auttaako aika vai mikä? Kadun ihan helvetisti tekoani, enkä suosittele kenellekään ryhtymään moiseen. Kaikenlisäksi mies, jonka kansaa petin ei jätä minua rauhaan.. Tekisi mieli ampua itseni
[/quote]Millä tavoin petit hänen kansaansa?
Mitä olet tähän mennessä tehnyt asian eteen?
Kuule-sitä saa mitä tilaa! Ikävä kyllä ei nyt irtoa myötätuntopisteitä. Olen juuri eronnut. Ex petti, jäi kiinni, petti taas ja jäi kiinni. Pettäjä ei ansaitse muuta kuin paskan olon.