Voiko 9- ja 12-vuotias olla jo kaksi päivää keskenään kotona?
Kyseessä syysloma. Itse sain töistä vapaaksi vain ke-pe eli lapset olisivat kahdestaan ma ja ti työpäiväni ajan eli n. 6.30 - 16.30 (matkoineen).
Kommentit (23)
Tee vähän luku järjestystä päiväksi ja lupaa palkkio hyvästä käytöksestä.
En jättäisi, lastensuojelurikos. Jos jotain sattuu, se on sinun sydämmelläsi.
Olin 12 vuotias ja veljeni 9 vuotias ja olimme viikkoja keskenämme kesämökillä. Äiti kävi lähes joka päivä ja vanhemmat tulivat viikonlupuksi mökille myös.
Saattoi olla että näin tapahtu jo nuorempanakin, mutta silloin taisi olla monia pari vuotta vanhempi serkku mukana.
Ei ollut kännyköitä eikä mökillä edes lankapuhelinta. Koskaan ei ollut ongelmia.
Voiko mielestänne jättää tuon ikäiset lapset kotiin keskenään äidin mennessä töihin iltavuoroon niin että on kotona vasta klo 22 ja lähtee taas töihin aamulla 6.15 palatakseen kotiin 16.30?
[quote author="Vierailija" time="27.09.2015 klo 08:20"]En jättäisi, lastensuojelurikos. Jos jotain sattuu, se on sinun sydämmelläsi.
[/quote]
Hysteriaa ja paatosta oikein kahdella ämmällä.
Minkalainen vanhempi olet jos edes kysyt tuollaista?? Tuo olisi lasten heitteillejättöä joka on rikos.
Onko oikeasti lastensuojelurikos jos 9- ja 12-vuotiaat lapset ovat kotona 8 tuntia kerrallaan yksin ,tai kaksin oikeastaan, pari päivää.
Missä sellainen laki oikein on. Linkki!
No ei taatusti ole lasten heitteillejättöä. Vai meneekö teillä lähes yläasteikäinen koulun jälkeen vielä iltapäiväkerhoon, ettei vain ole yksin kotona, kunnes vanhemmat tulevat töistä?
No ei ole mikään lastensuojelurikos. Meillä sama ikäero lapsilla ja ovat olleet kahdestaan satunnaisia päiviä kotona 7- ja 10-vuotiaana jo. Tänä kesänä (9 ja 12) ainoa ongelma oli keskinäinen nahistelu, muuta pärjäämisongelmaa ei ole. Nehän nukkuu puoleen päivään lomalla... eihän siinä ole kuin muutama hassu tunti keskenään olemista.
Koululaisethan lain mukaan pärjäävät itsekseen, koska päivähoitoa ei ole sen ikäisille järjestetty.
Voi jättää! Itse jäin n. 5h yksin joka päivä siitä asti kun olin 3 v. Lapsille vain jotain puuhastelua, etteivät tee pahojaan. Tosin 9 v on jo fiksu ja osaa itse keksiä tekemistä :)
Yksi persoona ja kaksi ikää?