Kannattaako ryhtyä yläkoulun opettajaksi?
Kommentit (9)
Se on paljon helpompaa kuin pienten lasten opettaminen... Nää tietää jo ihan itse miten puetaan ja syödään...
Älä hitossa mene. Lähdin pois koko alalta ja traumat jäi. Opeksi aletaan kohta enää kun se on viimeinen vaihtoehto.
Vai että tarjolla on paikka. Kyllä kuule niihin paikoihin on hakijoita, jotka ovat alan ammattilaisia ja tietävät mitä tekevät. Mikähän tausta sinulla on, kun noin on tultu kosimaan?
Ei hel vetissä. Olen laaja-alainen erityisopettaja yläkoulussa. Teinien kanssa oleminen on älyttömän kuormittavaa. Monella on koko ajan jotain ongelmaa. Mitään kunnioitusta opettajia kohtaan ei ole. Menen takaisin alakoulun puolelle ensi syksynä, koska en kestä enää. Peruskoulun opettajana oleminen vaatii jonkinlaista masokismia ihmiseltä. Itse en aio vaihtaa alaa, mutta en suosittele sitä kenellekään.
Jos pystyt hyväksymään, että he ovat murrosikäisiä ja että se myös näkyy. Suurin osa ajasta menee nuorten kasvattamiseen. Itse olen aina pitänyt murrosikäisistä.
Olen opettanut sekä yläasteella että ammattikoulussa.
Samaa miettinyt, nyt olisi aikaakin. Mennäänkö yhdessä jos vaikka puolitetaan työmäärä niin jää enempi omaa aikaa.
Etkös sä ole tehnyt sen päätöksen jo silloin, kun olet lähtenyt opiskelemaan aineenopettajaksi tai erityisopettajaksi? Vai enkös nyt oikein ymmärtänyt.