Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Työkaveri haukkui minua Facebookissa

Vierailija
20.09.2015 |

Moikka,

Aloitin uuden työn kuukausi sitten. Edellinen jäi eläkkeelle ja varoitteli minua tulevasta lähimmästä työkaverista. Alusta asti tämä työntekijä on dissannut minua ja tekemisiäni ääneen ja muille työntekijöille. Olen perustellut tekemiseni rauhallisesti. Viimeviikolla hän meni kirjoittamaan vahingossa julkisesti Facebookissa tämän eläkkeelle häneen profiiliin päivityksen jossa haukkui minut ja osaamiseni ja kysyi, että mitä tekee minun kanssa, kun en tee mitään hänen mielestään oikein. Kaikki työpaikallani tietävät asian, ainoastaan tämä dissaaja ja esimies eivät tiedä, että minäkin tiedän. Olen odottanut, että miten asiaan puututaan työnantajan puolelta puututaan. Ei vieläkään mitenkään. Aika outoa henkilöstöpolitiikkaa mielestäni. Koko viikonloppu on mennyt asiaa miettiessä. Mitä tekisitte tilanteessani?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
20.09.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Puhu esimiehelle tai jollekin kivalle tyypille töissä.

Vierailija
2/6 |
20.09.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos esimies on läheinen tämän kiusaajan kanssa on mahdollista, ettei hän tule ottamaan asiaa puheeksi.

Mene itse puhumaan esimiehellesi ja itse ottaisin asian esille myös kiusaajan kanssa. Onnea :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
20.09.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mene juttelemaan esimiehelle tai laita sähköpostia. Onko työpaikalla luottamusmies? Kannattaa siitä mainita. Tai sitten esimiehen esimiehen jutuille. Ota screenshot facebookin kirjoittelusta.

Vierailija
4/6 |
20.09.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Screenshot ja esimiehen puheille. Jos on toiminut noin pitkään, on hyvä, et nyt on todisteita ja asiaa päästään viemään eteenpäin. Tsemppiä!!

Vierailija
5/6 |
20.09.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen tosi pahoillani puolestasi, ap, tiedän työkaverityypin. :(

Luultavasti olet pätevämpi ja parempi työssäsi kuin hän. Hän on luultavasti keskinkertainen ja vielä luultavammin alle sen. Luultavasti hän on elämässään muiltakin osin epäonnistunut. Se purkautuu sitten niin, että koska hän itsekin tietää olevansa firman mätäpaise, niin haluaa pilata muidenkin (etenkin hyvien ja pidettyjen työkavereiden) maineen. :(

Toivon todella, että ap jaksat tilanteen. Moni on vastaavan työkaverityypin kouriin jouduttuaan menettänyt mielenterveytensä, uupunut työssään yms. Ihan kamalaa, että tuollaista on, mutta sitä on yllättävän paljon. :( Pomot ei yleensä uskalla puuttua vaan myötäilevät kiusaajaa (kuten kaikki muutkin), vaikka huomaavat tietysti tilanteen jos nyt ihan normaaleja järkeviä ihmisiä ovat.

Vierailija
6/6 |
20.09.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joo, facebook-kirjoitus talteen. Varmuudeksi tulevaisuuden varalle. Silti yleensä paras keino on purra hammasta ja tehdä parhaansa, mutta osoittaa ystävällisesti mutta varmasti, että ylitsesi ei kävellä. Ajan myötä tilanne yleensä helpottuu, jos muut eivät lähde yhden kiusaamiseen mukaan.

Koska jokaisella työpaikalla on aina joku hankala tyyppi, normaaleissa tilanteissa parasta itsellesi on oppia vain toimimaan näiden kanssa. Erikseen sitten tosi pahat kiusaamisjutut, kaikkea ei pidä sietää.