Lääke / muu apu hormonaaliseen (?) hiustenlähtöön?
Mistä oot saanut avun?
Mun hiuksia irtoaa kauttaaltaan varsinkin pesun jälkeen, mutta myös muulloinkin. Ulkoiset shampoot ym. ei auta, kaikki on kokeiltu. Biotiinia oon syönyt vuoden verran runsaalla annostuksella - no uutta hiusta pukkaa kivasti kyllä, mutta hiuskatoa biotiini ei estä.
Spironolaktonia kokeilin pari vuotta sitten ja ajattelin taas kokeilla. Mutta oisko joku muu lääke, josta olis apua?
Joo ja siis erikoislääkäreillä oon ravannut tän asan kanssa, nyt ei vaan olis varaa mennä...
Kommentit (3)
[quote author="Vierailija" time="12.09.2015 klo 21:55"]
Mitä sulla lekurit sanoo syyksi hiustenlähtöön? Itsellä sama ongelma.
[/quote]
Jo just sitä että johtuu geeneistä ja hormoneista, iän myötä tullut ongelma :( Spironolaktoni kuulemma toimii joillakin tosi hyvin - mutta mä taisin syödä sitä liian lyhyen jakson. On siis verenpaine - tms. lääke, jonka sivuvaikutus on hiustenkasvun lisääntyminen (löytyy dataa ihan googlellakin). Mutta olisko tosiaan mitään muuta, mitä voisi kokeilla?
Sinänsä lohdullista,että kohtalotoveri ilmoittautui...
-ap-
Mulla on varsin hyvin auttantu Plantur 39 tuotteet joita saa apteekista. Ne on siis vaihdevuosiin tai esivaihdevuosiin liittyvään hormonaaliseen hiustenlähtöön kehitetty. Pakkauksessa lukee että auttaa myös imetyksestä tai ruokavalion muutoksista johtuvaan hiustenlähtöön. Itselläni hiustenlähdön syy lienee ikä, alkaa vaihdevuodet olla käsillä.
Mitä sulla lekurit sanoo syyksi hiustenlähtöön? Itsellä sama ongelma.