Onko antibioottikuurin kesken jättämisestä..
..haittaa, siis muuta, kuin se, ettei se vaikuta kuten on tarkoitettu?
Kysyn, koska olen huolissani vanhan sukulaiseni puolesta. Hänellä on ollut haavahoidon kanssa ongelmia ja tulehdusarvot ovat olleet korkeita, yli 100. Antibioottikuuri on saatu, mutta hän unohtelee tai ei halua syödä lääkkeitä. Kävimme toissapäivänä katsomassa, että hän aloitti kuurin, mutta nyt veljeni oli käynyt paikalla ja todennut, ettei lääkkeitä ole sen jälkeen otettu, eikä purkkia edes löytynyt. Sukulaisella ei käy luonaan hoitajaa (yritetty on saada), koska hänet on todettu siihen liian hyväkuntoiseksi. Kuitenkin tällaiset asiat jäävät säännönmukaisesti hoitamatta.
Onko mahdollista, että näistä kuurien lopettamisista ja uudelleen aloittamisista tulee jotain muutakin ongelmaa, kuin ettei haava parane ajoissa? Purevatko antibiootit enää, jos niitä ei oteta säännöllisesti?
Kommentit (4)
Kyllä niihin voi kehittyä resistenssi, jos kuuria ei syödä loppuun saakka oikein.
No siellähän viljelee kunnon superpöpöjä. Kuuri jätetään kesken -> heikot bakteerit kuolevat, sitkeämmät tyypit jäävät lisääntymään, hupshuijakkaa, eipä lääke enää tehoakaan. Näin yksinkertaistettuna. Vihaksi pistää, kun ihmiset perseilevät näiden kanssa. Mitäs sitten, kun nykypäivänä simppelisti hoidettaviin infektioihin ei enää löydykään tepsiviä lääkkeitä?
Infektio ei parannu, bakteerit jäävät elimistöön muhimaan. Myöhemmin sama, aiemmin herkäksi todettu antibioottikuuri, ei purekaan enää ko. infektioon ja sen bakteerikantaan. Aina kuurit loppuun.
Voi itku, juuri tätä pelkäsinkin. Huomenna ollaan taas menossa käymään siellä ja hankitaan sitten vaikka uudet lääkkeet, jos vanhoja ei tosiaan löydy. Olen yrittänyt saada häntä tulemaan vaikka meille vähäksi aikaa, mutta jääränä ei suostu lähtemään kotoaan mihinkään. Välimatkaa melkein 200 km, niin ei ihan joka ilta ehdi siellä ajellakaan. :-(
Ap