Rakastitko joskus Duran Durania?
Kommentit (16)
Girls on film oli hyvä videopätkä jossa naikkoset paini mutapainia
Rakastaminen on ehkä vähän voimakas sana, kun en oo koskaan ketään mitenkään kybällä fanittanut, mutta joo, tykkään kyllä.
En rakastanut, mutta kuuntelin kyllä ja tykkäsin musasta ja tyylistään. Mulla on heidän melkein kaikki ellei kaikki levynsä. (Ei enää niitä Notorious jne.)
Tulee mieleen aikoinaan Suosikissa ollut lööppi, jossa Simon Le Bon totesi: "Me ollaan kohta suurempia kuin Beatles!" No, ihan niin ei käynyt ja alamäki alkoi aika pian tuon lööpin jälkeen.
Minulla oli muistaakseni Duran Duranin juliste seinällä joskus 80-luvun puolivälissä, jolloin se oli coolein bändi koko planeetalla. Hungry like the wolf, New moon on monday, The Reflex ym, ovat loistavia biisejä vielä nytkin kuultuna.
[quote author="Vierailija" time="07.09.2015 klo 12:13"]Tulee mieleen aikoinaan Suosikissa ollut lööppi, jossa Simon Le Bon totesi: "Me ollaan kohta suurempia kuin Beatles!" No, ihan niin ei käynyt ja alamäki alkoi aika pian tuon lööpin jälkeen.
[/quote]
No ehkä on kuitenkin syytä muistuttaa, että mikään yhtye ei ole noussut suuremmaksi, tai edes yhtä suureksi, kuin The Beatles.
Mä muistan Duran duranin lähinnä Jenni vartiaisen biisistä. t.M22
[quote author="Vierailija" time="07.09.2015 klo 13:19"]
[quote author="Vierailija" time="07.09.2015 klo 12:13"]Tulee mieleen aikoinaan Suosikissa ollut lööppi, jossa Simon Le Bon totesi: "Me ollaan kohta suurempia kuin Beatles!" No, ihan niin ei käynyt ja alamäki alkoi aika pian tuon lööpin jälkeen. [/quote] No ehkä on kuitenkin syytä muistuttaa, että mikään yhtye ei ole noussut suuremmaksi, tai edes yhtä suureksi, kuin The Beatles.
[/quote]
Tässä edellinen kirjoittaja on toki oikeassa. Vaan olisiko Simon viittannut ironisesti John Lennonin lausumaan siitä, kuinka Beatles on pian suurempi kuin Jeesus ;-)
[quote author="Vierailija" time="07.09.2015 klo 12:13"]
Tulee mieleen aikoinaan Suosikissa ollut lööppi, jossa Simon Le Bon totesi: "Me ollaan kohta suurempia kuin Beatles!" No, ihan niin ei käynyt ja alamäki alkoi aika pian tuon lööpin jälkeen.
[/quote]
No suosikkiinhan kopioitiin jutut yleeensä suoraan jostain brittiläisistä tai jenkkiläisistä lehdistä (=huonolla käännöksellä) sensaatiohakuiseen tyyliin. Todennäköisesti duranien jätkät tyypilliseen ironiseen tyyliinsä kommentoivat jotain väitettä kieli poskella, jonka suosikki julkaisi sanasta sanaan ilman mitään vivahteiden tajua.
Minä fanitin jonkin verran ja olin mukana suomalaisessa fanikerhossa, mutta minun kaveri jopa niin paljon että karkasi alaikäisenä Britteihin bongailemaan näitä kadulla studionsa edessä :D Harmi vaan että tyypit taisivat olla maailmankiertueella eikä studiossa tuolloin. Hän oli vuorannut huoneensa seinät Duranien ja etenkin basisti John Taylorin kuvilla.
Hyvä bändi. Vanhat hitit on klassikoita, sitten oli 90-luvulla loistava comeback "Wedding Albumilla" ja myös viimeisin All You Need Is Now on tosi hyvä. Kai tämä uusinkin on hankittava :)
Rio, Hungry like a wolf ja Save a prayer aivan ihania biisejä!
[quote author="Vierailija" time="08.09.2015 klo 10:20"]Rio, Hungry like a wolf ja Save a prayer aivan ihania biisejä![/quote]
Mutta The Chauffeur on paras ;)
Inhosin syvästi ja haukuin aina kun se oli mahdollista. Tuohon aikaan ei voinut haukkua netissä, mutta kovaäänisesti puhumalla aina julkisilla paikoilla ja kavereille. Mielestäni musiikki oli pas*aa ja "muusikot" idiootin nössykän näköisiä ja muutenkin tyhmiä.
Olen yhä samaa mieltä :) Ainoa ok biisi on Hungry like a wolf, olen 30 vuotta odottanut että joku parempi solisti/bändi/whatever tekisi siitä coverin.
Simon le Bonin ääni saa mut aina vaan johonkin ihme hurmioon tänä päivänäkin:)