Ihan kamala flunssa :((
alkoi vko sitten kurkkukivulla jota kesti 2-3pv ja ti jälk ollut "vain" tukkoinen, ääni maassa ja pää/poskisärkyä. Norm olin töissä kunnes to-ip luovutin ja varasin työterveyslääkärille ajan pe-aamulle. No, kävin siellä siis eilen ja ei peitteitä kurkussa, mutta posket ym yläpää ihan turvoksissa, tuli Duactia, nenäsuihkeita ja puhekieltoa. Niin ja 4pv sairauslomaa vkonloppu mukaanlukien.
Mutta auta armias viimeyötäkin, en saanut nukuttua kunnolla ennenkuin aamuyöstä alkaen, sitä ennen yhtä turistamista ja kakomista ja entäs se kurkkukipu, miten se voi ollaja mennä tähän tyyliin?? jos asteikko olisi 1-5 niin että 5 ihan hirveä kipu niin viimeöinen kurkkukipuni ja koko kaulan alueen turvotus oli kyllä kevyesti 3,5-4 luokkaa. Ja nyt aamulla taas ehkä 1-1,5. Limahöttöinen se on ollut koko ajan mutta tuo kivun voimakkuus vaihdellut koko vkon.
Nyt en maista enkä haista mitään ja muutaman min välein pitää turistaa hirveät määrät räkää.
Silmätkin kuin sialla, naama niin turpeana.
Kommentit (10)
Täällä myös flunssa päällä, viluistuin pyöräillessä. Olin myös kesällä reilu viikon kuumessa. Yleensä en sairastele, joten olen ihmetellyt miten nyt on kokoajan kipeä. Ehkä en kunnolla päässyt edes parantumaan siitä kesäisestä taudista.
Pelkkä vilustuminen ei aiheuta sairastumista, korkeintaan hieman edesauttaa pöpjen tarttumista. Eli sairastumiseen tarvitaan virus-tai bakteeritartunta.
Joo tuollaista on liikkeellä, ainakin Pirkanmaalla nyt.
[quote author="Vierailija" time="05.09.2015 klo 14:52"]
Pelkkä vilustuminen ei aiheuta sairastumista, korkeintaan hieman edesauttaa pöpjen tarttumista. Eli sairastumiseen tarvitaan virus-tai bakteeritartunta.
[/quote]"Kylmettymisellä on osansa flunssan puhkeamiseen. Liian niukasti säätilaan nähden pukeutuminen kylmettää ihmisen mikä alentaa elimistön immuunipuolustusjärjestelmää siten, että elimistössä jo oleva virus voi aktivoitua." https://fi.wikipedia.org/wiki/Flunssa
En lukenut muita komsuja mutta käy 2-3 kertaa päivässä oikein kuumassa suihkussa, se ei tee hyvää iholle mutta ololle kyllä. Ja lisäksi vedä kerralla PALJON kurkkupastilleja. sekään ei tee hyvää (ilmavaivat, ripuli) kropalle mutta oloa parantaa!! Minulla on mennyt joskus kurkkukipu pois kun olen vetänyt askillisen eucalyptuksia yhteen menoon. Niin ja jatkuvasti kaulahuivi kaulassa ja lämmintä päällä!
[quote author="Vierailija" time="05.09.2015 klo 15:05"]
[quote author="Vierailija" time="05.09.2015 klo 14:52"] Pelkkä vilustuminen ei aiheuta sairastumista, korkeintaan hieman edesauttaa pöpjen tarttumista. Eli sairastumiseen tarvitaan virus-tai bakteeritartunta. [/quote]"Kylmettymisellä on osansa flunssan puhkeamiseen. Liian niukasti säätilaan nähden pukeutuminen kylmettää ihmisen mikä alentaa elimistön immuunipuolustusjärjestelmää siten, että elimistössä jo oleva virus voi aktivoitua." https://fi.wikipedia.org/wiki/Flunssa
[/quote]
Niiiiin?? etkö ymmärrä lukemaasi vai miksi toisti sanomani?
Hyvin samantyyppiset oireet oli mulla kuin ap:llä. Välillä kurkkukipu paheni ja välillä helpotti, yhtä vuoristorataa se oli. Reilut pari viikkoa olin puolikuntoinen ja nyt vasta alkaa äänikin palautua normaaliksi. Nenän tukkoisuutta helpotin nenäkannun avulla. Lääkärissä en itse käynyt, koska kuume ei noussut yli 37,5:n.
[quote author="Vierailija" time="05.09.2015 klo 15:03"]
Joo tuollaista on liikkeellä, ainakin Pirkanmaalla nyt.
[/quote]
Aijaa, asun Pirkanmaalla enkä muista koska olisin ollut näin kauan kipeä aikuisena :o Lämpöä, kurkkukipu, hirveä yskä + korvakipu päälle. Lääkäriin menin kun pitkittyi, mutta ei sieltä muuta saanut kuin Duactia ja antibiootit varalle jos korviin olisi alkanut sattumaan vielä enemmän. Melkein 3 vkoa kesti, että tunsin oloni taas terveeksi...
Onpa lupaavan kuuloista, jos noin pitkään kestää:/ mites töissä sitten jaksoitte vai olitteko sairauslomalla? itse teen työtä jota ei todellakaan tässä olossa voi eikä jaksa tehdä:(
ap
Saattaa näköjään olla lämpökin nousussa, otin Ibumaxin tuossa 1,5h sitten joten varmaksi en osaa sanoa mutta tuntuu siltä. Menisittekö esim huomenna su päivystykseen jos kuumettakin vai odottaisitte ma-aamuun ja soitto työterveyteen?
ap