Kysymys muurahaisista+syksystä..
Pitäisi irrottaa takapihan terassilaatat (ne semmoiset ikean kliksautettavat), mutta niiden alle on pesiytynyt ihan järkyttävä muurahais"perhe". Kammoan ötököitä, meinaa oksennus lentää tommoisesta muurahaislaumasta. Kysymys kuuluu siis, (anteeksi, tyhmä sellainen) häipyvätkö ne muurahaiset sieltä kun tulee kylmä ja koska on tarpeeksi kylmä ettei niitä siellä enää olisi? Jotta voin huoletta suorittaa tämän operaation.
Kommentit (4)
Pistä sinne terassille muurahaismyrkkyä ja katso tehoaako: http://www.puutarhasielamaan.fi/muurahaistentorjunta
Muurahaiset on usein talvilevolla kylmän kauden, viimeistän lämpötilan painuessa nollan pintaan painuvat suojaan kylmältä mutta yleensä jo aiemmin (tarkkaa lämpötilaa en osaa sanoa). Itsestään ei tollanen pesä varmaan katoa, kun pesät on monivuotisia. Myrkyttömin keino on varmaan kaataa kattilakaupalla kiehuvaa vettä pesäalueen päälle (myrkyt ei ole yhtäänsen "hellempiä").
Oon kokeillut myrkyt ja kanelit ja suolat, en kylläkään kaatanut kiehuvan kuumaa vettä. No mutta kiitos vastauksista, lähinnä kaipasin juurikin tuota tietoa koska ovat "poissa jaloistani", kun en halua niihin törmätä kun rupean siivouspuuhiin.
Up