mies kotiin pvän myöhässä, menetti kissansa??
kunnon idioottilauma ollut taas vauhdissa. mies lähti matkalle ja sopi huoltomiehen kanssa, että se hoitaa kissaa isännän poissaolessa. joutui viipymään matkalla pvän pitempään ja tämän takia huoltomies soitti valvontaeläinlääkärille. soiton perusteella paikalle tuli eläinlääkäri, terveystarkastaja ja vielä poliisikin. Mitä noi havaitsivat oli, että kyseinen huoltomies ei kai sitten ollutkaan katsonut kissan perään, kun sillä ei ollut vettä, ruokaa eikä pissauspaikkaakaan. Joten kissa pois isännältä, joka muuten tuli vielä samana päivänä kotiin, ja sakko päälle.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1441083119347.html
mitä tästä opitaan? älä ikinä luota huoltomieheen ja ei virkamiehiltä työt lopu, kun ne itse saa ideoida. ei voi muuta sanoa kuin, että hulluja nuo äänekoskelaiset. onneksi en ole veronmaksajana tuossa paikassa.
Kommentit (7)
Miksi huoltomiestä kysyi? Voi kurjuus, sydän palasina
Mitä hemmettiä... Oliko mitään todistusta siitä, että huoltomiehen olisi pitänyt hoitaa kissaa ne tietyt päivät? Kissa todellakin pärjää yhden vuorokauden yksin, jos sille on asianmukaisesti annettu ruokaa, vettä ja puhdas hiekkalaatikko.
Mulle ei kyl tulis mieleenkää pyytää mitää huoltomiestä lemmikkihoitajaksi, outoa senkin takia.
[quote author="Vierailija" time="02.09.2015 klo 18:30"]
Mitä hemmettiä... Oliko mitään todistusta siitä, että huoltomiehen olisi pitänyt hoitaa kissaa ne tietyt päivät? Kissa todellakin pärjää yhden vuorokauden yksin, jos sille on asianmukaisesti annettu ruokaa, vettä ja puhdas hiekkalaatikko.
Mulle ei kyl tulis mieleenkää pyytää mitää huoltomiestä lemmikkihoitajaksi, outoa senkin takia.
[/quote]
Miksi muuten se olisi mennyt sen asuntoon?
Eikö huoltomiehelle seurannut mitään? Epäloogista.
Aivan oikein toimittu! Lisää tällaista, kun yleensä Suomessa saa näistä rikkeistä vain taputuksia pään päälle.
En usko. Suomesssa on yleensä niin suuri kynnys puuttua edes vakaviin eläinsuojelurikkomuksiin, että tuntuu oudolta pelkän vuorokauden perusteella moinen operaatio. Ei myöskään ole kuin miehen sana siitä että huoltomiehen kanssa olisi sovittu kissan hoidosta asiallisesti. Jotain hämärää tässä tilityksessä on. Puuttuva hiekkalaatikko? Miksi sitä ei olllut ollenkaan? Kuka oli siivonnut pois juoma-astian ja vaikkapa kuivamuonakipon? Terveystarkastajakin paikalla? Pikkasen on tainnut olla vähän siivottomampaa kuin normikansalaisella.
up